SP u Rejkjaviku: Novi nesrećan poraz Srbije, Belgija bolja posle produžetka

Dan nakon nesrećnog poraza u penal seriji utakmice sa Australijom (3:4), naši hokejaši odigrali su još jedan veoma neizvestan meč u kojem pobednik ponovo nije rešen u regularnom toku susreta. Nažalost, "orlove" je samo minut i 16 sekundi delilo od novih penala, ali je samo jedan pad koncentracije bio dovoljan da Belgijanci stignu do trijumfa golom Miča Morgana u prvom meču pretposlednjeg kola SP i izjednače se sa našom selekcijom po broju bodova. Srbija je tako propustila priliku da kolo pre kraja dođe sasvim blizu srebrnoj medalji na veoma izjednačenom turniru u prestonici Islanda, a sada će i od rezultata ostalih mečeva u velikoj meri zavisiti da li će uspeti da se domognu odličja, kao i da li joj preti ispadanje iz Grupe A.

Prvi put na ovom šampionatu srpski hokejaši bolje su "otvorili" meč od protivnika. U uvodnom delu meča imali su više pokušaja, bili opasniji po gol Belgijanaca i prvi stigli do vođstva u 14. minutu pogotkom Dimitrija Filipovića, koji je i u četvrtom meču na prvenstvu uspeo da se upiše u strelce, iskoristivši asistenciju kapitena Milovanovića. Nažalost, prednost "orlova" trajala je samo do prvog isključenja naših igrača, a strelac u "pauer pleju" bio je Maksim Pelegrim, dva i po minuta pre prvog odmora. Slabo je naša selekcija koristila igrača više na ovom meču (bez gola u četiri PP situacije), a najviše prilika, čak tri, imala je u drugom periodu, u kojem su do prednosti ipak prvi stigli "crveni đavoli". Igrao se peti minut drugog perioda kada je Brajan Koložejčik pogodio mrežu Arsenija Rankovića (ukupno 44 odbrane na meču) za vođstvo od 2:1. Ipak, naš nacionalni tim brzo je reagovao, jer je nepuna dva minuta kasnije kapiten Marko Milovanović, posle asistencije kod prvog gola, uspeo da upiše i prvi gol na turniru za novo izjednačenje (2:2). U poslednjem minutu drugog perioda viđen je mali sporan momenat, pošto je poništen gol Miloša Babića, jer je glavni sudija meča, Britanac Lijam Suel prethodno svirao prekid.

U poslednjih dvadeset minuta viđena je velika borba, koncantracija je opala obema odbranama, ali ne i golmanima dve ekipe, koji nisu pružili protivničkim napadačima priliku za slavlje, pa je pobednik, kao i u prethodnom meču naše selekcije sa Australijom, morao da bude odlučen nakon regularnih 60 minuta. Za razliku od poraza od "kengura" kada su u dodatnih pet minuta bili dominantni u odnosu na protivnika, hokejaši Srbije su u ovom susretu bili u podređenijem položaju. Belgijanci su više pretili, uputili osam udaraca ka našem golu, naspram samo tri puta naših prema Arturu Legrandu (ukupno 46 odbrana), a kao što je već pomenuto, meč je rešen kada je već zaplet dostizao vrhunac i bližio novoj penal seriji koju je sprečio Mič Morgan na isteku 64. minuta.

Detalj sa meča prošlogodišnjeg SP u Beogradu između Srbije i BelgijeFoto: Miloš Rafailović

U subotu je na Svetskom šampionatu drugi slobodan dan koji će dobro doći našim reprezentativcima da se oporave od dva nesrećna poraza i pripreme za odlučujući meč u borbi za medalju, ali i opstanak u grupi, protiv selekcije Španije (meč počinje u 15 časova). "Crvena furija" je u drugom meču četvrtog kola ubedljivo poražena od reprezentacije Rumunije rezultatom 7:1. U poslednjoj utakmici dana domaćin Island ubedljivo je savladao Australiju, obezbedio opstanak u grupi i stigao na treću poziciju uoči poslednjeg kola. a po završetku tog susreta situacija oko raspodele odličja, ali i opstanka u grupi A, biće za nijansu jasnije.

Ovi rezultati stavili su našu selekciju u poziciju da će joj za siguran opstanak u grupi biti neophodan bod u utakmici poslednjeg kola protiv Španije, dok bi u slučaju pobede u regularnom delu meča, produžecima na susretu Australija – Belgija i očekivanom pobedom Rumunije nad Islandom, mogla i do srebrne medalje.

Rezultati četvrtog kola SP 2015. u Rejkjaviku:

Belgija – SRBIJA 3:2 (1:1, 1:1, 0:0, 1:0)Španija – Rumunija 1:7 (0:2, 0:0, 1:5)Australija – Island 1:6 (1:2, 0:2, 0:2)