Kvalifikacije za ZOI 2018: Island pao u penal trileru, u subotu sa Kinom za "meč loptu"

Naš nacionalni tim stigao je do važnog trijumfa u borbi za plasman u naredni krug kvalifikacija za ZOI, pošto je u derbi susretu prvog kola turnira u madridskom predgrađu slavio trijumf protiv uvek neugodnih Islanđana. Protivnik srpskih hokejaša imao je dominaciju u odnosu udaraca na gol (52-30), ali su "orlovi" izvanredno koristili svoje prilike i čak četiri puta vodili u ovom neizvesnom meču u kojem nije bilo pobednika u regularnom delu, pa su o pobedniku odlučivali produžetak i, naposletku, penali.

Dva puta su vodili srpski "oklopnici" u prvom periodu golovima kapitena Marka Milovanovića i Nemanje Vučurevića, ali su Islanđani izborili egal rezultat na prvom odmoru pogocima Bjarnasona i Andresona. U drugom delu igre nije bilo golova sve do same završnice kada je Dimitrije Filipović zatresao mrežu protivnika za vođstvo pred poslednjih dvadeset minuta.

U poslednjem periodu naši hokejaši konačno su imali poravnat odnos snaga u udarcima na gol (10-10), ali su tehničkim greškama ispustili priliku da pobedu izvojevaju već u regularnom delu. U 47. minutu Leifson je pogodio mrežu sjajnog Arsenija Rankovića (čak 48 odbrana) za treće izjednačenje, ali je kapiten Milovanović samo minut kasnije u "pauer pleju" još jednom doneo prednost našim hokejašima. Ipak, neopreznost sredinom poslednjeg perioda omogućila je Bjornsonu da u "šort hendu" pogodi za 4:4 i meč odvede u produžetak.

U dodatnih pet minuta nije bilo golova, pa je o pobedniku prve utakmice na turniru odlučivala penal serija. Iako u regularnom delu igre nije uspeo da zaustavi udarac Leifsona, sjajni Arsenije Ranković blistao je u penal trileru, u kojem je odbranio dva kaznena udarca. Islanđani ni treći penal nisu realizovali, Leifson je ovog puta bio neprecizan, dok je gol vredan trijumfa "orlova" postigao Nemanja Janković u prvoj seriji, a neprecizni su bili Pavel Popravka i Nemanja Vučurević.

U drugom meču prvog dana Španija je opravdala ulogu favorita protiv selekcije Kine i slavila ubedljivo 10:1 (2:0, 6:1, 2:0). Upravo je Kina sledeći protivnik Srbije, u meču koji se igra u subotu od 16 časova, dok se u večernjem terminu (19.30 časova) sastaju Španija i Island.

Turnir se igra po jednokružnom ligaškom sistemu („svako sa svakim"). Najbolje plasirana selekcija obezbediće plasman u treći krug kvalifikacija, na jedan od turnira koji se igraju u Budimpešti, odnosno, italijanskoj Kortini. Raspored će biti određen prema rangu selekcija koje izbore plasman u narednu rundu sa turnira u Valdemorou i estonskom Talinu, koji se takođe završava u nedelju.

Rezultati reprezentacije Srbije na predkvalifikacionom turniru za odlazak na ZOI 2018:

Valdemoro, Španija (6-8. novembar 2015)Petak, 6. novembar * 16h * Island – SRBIJA 4:5 (2:2, 0:1, 2:1, 0:0 – 0:1)Subota, 7. novembar * 16h * SRBIJA – KinaNedelja, 8. novembar * 19.30h * SRBIJA – Španija

Više informacija o samom turniru u Valdemorou (rasporede mečeva, sastave, statistiku itd.) možete pronaći na linku: http://www.iihf.com/competition/569/group-l/