SP: Kakav preokret "Orlova" – od 0:3 do 6:3 i prve pobede na turniru!

Iako su bili na ivici ponora posle prve trećine, sigurno najslabije na ovom šampionatu, posle koje su gubili sa velika tri gola zaostatka, "Orlovi" su napravili retko viđen preokret u hokeju i sa šest vezanih golova do kraja meča savladali Islanđane za prvi trijumf na turniru kojim su gotovo izvesno obezbedili opstanak u grupi A. Da bi definitivno obezbedili mesto u ovom rangu i naredne sezone, srpskim hokejašima biće dovoljan i izboren produžetak u meču poslednjeg kola protiv selekcije Kine (petak, 13 časova).

Po dva gola u ovom podvigu našeg nacionalnog tima postigli su Marko Sretović i Uroš Bjelogrlić, dok su se po jednom u strelce upisali Dimitrije Filipović i Lazar Leštarić. Efikasan je bio i bek Nikola Bibić koji je zabeležio tri asistencije, dok je u redovima Islanđana dvostruki strelac bio Ulfar Andreson, a jedan gol postigao Johan Leifson.

U prvom meču četvrtog kola Holandija je ubedljivo savladala našeg poslednjeg rivala na turniru Kinu rezultatom 9:0, dok je u večernjem terminu Španija savladala Belgiju i tako definitivno obezbedila medalju, ali i ostavila našu reprezentaciju bez odličja.

Poslednje kolo koje je na programu u petak odrediće raspodelu medalja, kao i o putniku u niži rang (Grupa B), a u njemu se sastaju: Srbija – Kina (13 časova), Holandija – Belgija (16.30) i Španija – Island (20).

Sjajna solo akcija: Filipović obilazi Hedstroma i postiže drugi gol SrbijeFoto: Youtube Printscreen/ canal FEDH

Srpski hokejaši veoma loše su odigrali prvu trećinu, sigurno najslabije u dosadašnjem toku turnira. Već posle minut i po imali rezultatski zaostatak, nakon gola Ulfara Andresona u "pauer pleju". Pokušali su od tog momenta da uzvrate, ali ih je dodatno presekao gol Johana Leifsona koji se odlično snašao u gužvi pred našim golom u 9. minutu. Imali smo dobru šansu da u kontri "3 na 2" u 12. minutu smanjimo rezultat, ali su "Orlovi" prekombinovali i propustili priliku da se vrate u igru.

Pokušaji da dođemo do prvog pogotka delovali su dosta neubedljivo, a u 15. minutu usledio je novi šok za naš nacionalni tim, pošto je Andreson još jednom iz neposredne blizine pogodio mrežu Arsenija Rankovića, posle kontre i pravovremene asistencije Gudnasona, za ogromnih 0:3.

Početak serije: Gol Marka Sretovića pokrenuo timFoto: Youtube Printscreen/ canal FEDH

Letargija iz prvog dela igre nestala je posle sjajnog starta nastavka. "Orlovima" je samo tri i po minuta bilo dovoljno da se potpuno vrate u igru. "Pauer plej" dobijen u završnici prve trećine realizovan je u 22. minutu kada je Marko Sretović vratio veru u preokret, da bi dva minuta kasnije Dimitrije Filipović posle odličnog solo prodora, obišao golmana Hedstroma i pogodio za smanjenje rezultata na 2:3.

Iako su golovi stigli posle individualnih akcija, primetno je bilo mnogo više energije u igri srpskih hokejaša, pa su velikim zalaganjem osujetili čak i dvostruki "pauer plej" u 27. minutu, da bi pet minuta kasnije stigli i do trećeg gola. Ovog puta viđena je odlična reakcija pred golom Islanđana, pošto je posle udarca Alekse Lukovića i odbijenog paka Marko Sretović svojim drugim golom doneo izjednačenje. Nije tu bio kraj renesansi našeg tima u drugom periodu, jer je Uroš Bjelogrlić posle bendija Ilića u 35. minutu pokupio "otpadak" pred golom Islanda i doneo potpuni preokret i vođstvo Srbiji – 4:3.

Potpun šok za Islanđane: Uroš Bjeloglić donosi preokretFoto: Youtube Printscreen/ canal FEDH

Sjajan razvoj situacije nastavljen je i u poslednjem periodu, jer se već posle dva minuta i 40 sekundi igre Lazar Leštarić odlično snašao pred golom Hedstroma i doneo Srbiji tada već ozbiljno vođstvo od 5:3. Nedugo zatim Marko Sretović imao je priliku da možda potpuno slomije protivnika, ali je njegov otovoren šut u polukontri završio na stativi.

Što on nije učinio tada, jeste Uroš Bjelogrlić u 54. minutu. Posle udarca Nikole Bibića mladi napadač izvanredno je reagovao i pak pred golom Islanda skrenuo u mrežu za ogromnih 6:3, koje Islanđani nisu uspeli da ugroze do kraja. Rival je očigledno potpuno potonuo posle preokreta "Orlova" koji su i u poslednjoj trećini bili agresivniji i dominantniji rival, o čemu svedoči i broj udaraca na gol od 22-9 u našu korist, pa je do kraja susreta ostalo 6:3 za Srbiju.

Stavio tačku na "I": Bjelogrlić postiže svoj drugi, a šesti gol reprezentacije SrbijeFoto: Elvar Freyr Pálsson

Bio je to prvi trijumf našeg tima kojim je napravljen značajan iskorak u borbi za opstanak koji će sigurno biti obezbeđen u slučaju jednog osvojenog boda protiv Kine u poslednjem kolu.

Sve golove reprezentacije Srbije možete da pogledate u sledećem videu, a ovo su "tajm-kodovi"pogodaka:3:1 Sretović (50:34)3:2 Filipović (53:50)3:3 Sretović (1:04:58)3:4 Bjelogrlić (1:09:53)3:5 Leštarić (1:39:40)3:6 Bjelogrlić (1:54:23)

Svetsko prvenstvo – Haka (Španija)Četvrto kolo – Četvrtak, 14. april

Kina – Holandija 0:9 (0:3, 0:2, 0:4)Island – SRBIJA 3:6 (3:0,0:4, 0:2)Španija – Belgija 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Poslednje kolo – Petak, 15. april

SRBIJA – Kina (13)Holandija – Belgija (16.30)Španija – Island (20)

Raspored mečeva reprezentacije Srbije:

Subota, 9.4.2016.    SRBIJA – Holandija 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)Nedelja, 10.4.2016.  Belgija – SRBIJA 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)Ponedeljak, 11.4.2016. slobodan danUtorak, 12.4.2016.   SRBIJA – Španija 3:4 pen. (1:0, 1:1, 1:2, 0:0 – 1:0)Sreda, 13.4.2016. slobodan danČetvrtak, 14.4.2016. Island – SRBIJA 3:6 (3:0,0:4, 0:2)Petak, 15.4.2016.    13h       SRBIJA – Kina

Svi rezultati, kompletne statistike, sastavi svih selekcija, tekstualni „lajvskor" sa utakmica i „lajvstrim" svih 15 mečeva šampionata dostupni su na internet stranici Međunarodne hokejaške federacije posvećenoj SP u Haki, na adresi: http://www.iihf.com/competition/538.