Kvalifikacije za SP: Prvi trijumf „Orlova“, deklasirana Bugarska

"Orlovi" su do prvog trijumfa na turniru stigli više nego zasluženo, bili bolji rival tokom svih 48 minuta igre, a do ubedljive pobede stigli su silovitom igrom u poslednjoj četvrtini koju su završili sa sedam golova u nizu, pa su se tako revanširali Bugarskoj za poraz od 4:3 u prethodnom kvalifikacionom cikusu za SP, kada su na turniru u Sofiji bolji bili domaći hokejaši.

Naši reprezentativci posle ovog trijumfa imaju priliku da se u slučaju pobede u petak protiv Makedonije, dan kasnije bore za treće mesto u konačnom plasmanu na ovom turniru, što bi bio veliki uspeh za selekciju koja je tek pre nešto više od dve i po godine debitovala u međunarodnim okvirima, a ovo joj je bila tek peta zvanična utakmica u istoriji srpskog inlajn hokeja.

U reprezentaciji Srbije blistao je mladi Lazar Leštarić koji je postigao tri gola i četiri asistencije, dok je het-trik postigao i Marko Brkušanin, uz jedno manje dodavanje za gol. Po dva pogotka i jednu asistenciju dodali su Andrej Cvik i Vladimir Ljutovac, dok su se u strelce upisali i Aleksandar Kolarić, Uroš Aleksić, Vladan Drozdik i Dragan Komazec.

"Orlovi" su poveli posle četiri minuta igre golom Aleksandra Kolarića koji je iznenadio golmana Bugarske. Već na isteku osmog minuta bilo je 3:0 za Srbiju, pošto su Lazar Leštarić i Marko Brkušanin jedan drugom asistirali za golove u petom, odnosno osmom minutu igre. Ni opuštanje i dva primljena gola u završnici prve četvrtine nisu mnogo poremetili naš tim, pa je već na startu drugog nastavka bilo 4:2 posle pogotka Vladimira Ljutovca i dodavanja Leštarića. U završnici prvog poluvremena Brkušanin se ponovo upisao u strelce, okončavši sjajnu akciju Ljutovca i Leštarića koji je već tada imao tri upisana dodavanja za gol.

Dva gola našeg tima viđena su i u trećem periodu. Najpre je Uroš Aleksić realizvao dodavanje Andreja Cvika, da bi samo pola minuta kasnije Leštarić postigao svoj drugi pogodak na meču za velikih 7:2. Ipak, usledio je još jedan period blage dekoncentracije u završnici trećeg dela i na početku poslednjeg, pa su Bugarisa nova dva vezana pogotka vratili kakvu-takvu nadu (4:7). Međutim, tada je usledila furiozna završnica "Orlova" koji su do kraja nanizali sedam golova i stigli do ubedljivog trijumfa.

Intoniranje himne "Bože pravde"Foto: SHLS

Najpre je Cvik u 40. minutu doneo novu bezbednu rezultatsku prednost od četiri gola, da bi minut i po kasnije Brkušanin kompletirao het-trik. Nedugo zatim Cvik postiže svoj drugi gol na meču, posle asistencije mladog Mirka Đumića, da bi se Ljutovac dva minuta kasnije drugi put upisao u strelce posle još jednog dodavanja Leštarića za ogromnih 11:4. Ni tu nije bio kraj, jer je u poslednjih minut i po viđeno još tri gola u mreži rivala. Vladan Drozdik je svojim prvim pogotkom na turniru završio lepu akciju Đumića i Kolarića, a u završnih dvadesetak sekundi Leštarić je uspeo da upiše het-trik i sedmi poen na susretu, da bi potom i Dragan Komazec divnim solo prodorom stavio tačku na ovaj meč – 14:4.

U drugom meču grupe A od 20 časova Austrija je očekivano savladala Makedonija. rezultatom 11:2 i tako osigurala prvo mesto i borbu za poslednje mesto koje vodi na Svetsko prvenstvo, u meču u kojem će se gotovo izvesno boriti sa Letonijom. Posle još jedne ubedljive pobede u grupi B, ovog puta nad Izraelom 15:1, ovu baltičku zemlju samo rasplet poslednjeg kola iz domena naučne fantastike može sprečiti da osvoji prvo mesto u grupi i obezbedi borbu sa domaćinom, na zatvaranju turnira u subotu od 20 časova. U drugom meču ove grupe Belgija je bila ubedljiva protiv Turske (18:2), po svemu viđenom najslabije reprezentacije na turniru.

2017 IIHF Svetsko prvenstvo Divizije I – KvalifikacijeŠtajndorf, Austrija (22-25. jun 2016)

Drugo kolo:

Grupa ABugarska – SRBIJA 4:14 (2:3, 0:2, 1:2, 1:7) Austrija – Makedonija 11:2 (0:0, 4:0, 5:0, 2:2)

TABELA:

Tim G W WE LE L GF:GA Diff PTS
1. Austrija 2 2 0 0 0 22:4 18 6
2. SRBIJA 2 1 0 0 1 16:15 1 3
3. Makedonija 2 1 0 0 1 13:16 -3 3
4. Bugarska 2 0 0 0 2 9:25 -16 0

Grupa BBelgija – Turska 18:2 (2:0, 6:1, 4:1, 6:0)Letonija – Izrael 15:1 (4:0, 5:0, 3:0, 3:1)