SP U20: Sjajan otpor Srbije protiv prvog favorita, Koreja slavila tek posle penal serije

„Orlići“ su pružili sjajan otpor favorizovanom rivalu, uspeli da dva puta nadoknade rezultatski zaostatak i uprkos velikoj inicijativi protivnika (odnos u šutevima 49-27) izbore produžetak koji im je doneo prvi bod na šampionatu. U njemu nije bilo „zlatnog gola“, a u penal seriji azijska selekcija bila je koncentrisanija i stigla do pobede kojom je obezbedila dva boda iz ovog susreta.

Korejci su bili veliki favoriti pred ovaj susret, što zbog činjenice da su na ovaj šampionat doši iz višeg ranga, što zbog toga što su neuporedivo iskusniji i u proseku dve godine stariji od srpskih hokejaša, ali je naš nacionalni tim velikom borbenošću uspeo da obezbedi makar jedan bod koji će mu mnogo značiti u borbi za visok plasman. Ukoliko u utakmici drugog kola (nedelja, 20 časova), u još jednom derbi meču šampionata savladaju domaćina Španiju puleni Jovice Rusa bi do kraja turnira mogli da se nadaju i najvišem plasmanu.

Golove za reprezentaciju Srbije postigli su Miloš Nikolić i Pavle Podunavac, dok su strelci za korejsku selekciju u regularnom delu igre bili Jun Ho Kim i Je Hui Li. U penal seriji Luka Vukićević i Mirko Đumić nisu bili precizni, dok su na drugoj strani sigurni bili Jain An i Hjuk Jin Li. Na svoj 18. rođendan, na golu Srbije blistao je Jug Mitić koji je zaustavio čak 46 odbrana od 49 udaraca upućenih na gol reprezentacije Srbije, ali ni on nije uspeo da spreči Koreju da ipak stigne do očekivanog, ali teškog trijumfa.

Prva polovina uvodne trećine protekla je u odmeravanju snaga, u kojem su nešto više napadali Korejci. Ipak, naš tim je imao prvu ozbiljniju šansu ali prvo Đumić, a zatim i Janković nisu uspeli da zatresu mrežu rivala. Nedugo zatim protivnik je dobio igrača više, ali se naš tim odlično odbranio u nekoliko navrata. Pet minuta pre prvog odmora Vojin Dragović je izbegao ofsajd, ostao oči u oči sa golmanom Shimom, ali je korejski čuvar mreže odlično reagovao i sačuvao svoj gol. Korejski tim u nekoliko navrata ozbiljno je pretio i u završnici prve trećine posle još jednog isključenja naše selekcije, ali golova nije bilo.

Drugi deo igre počinje brzim kontranapadom naše prve navale, ali je jedno netačno dodavanje uskratilo našem timu priliku za vođstvo. Vrlo brzo i Korejci su imali još bolju priliku, ali je odličan bio Jug Mitić. Posle novog perioda izjednačene igre u kojoj je nešto veću inicijativu imao protivnik, sredinom druge trećine počeo je period velikog pritiska azijske selekcije. Tome su u velikoj meri doprinela i isključenja Anđelkovića i Pajevića, ali su "Orlići" uspeli da se velikom borbenošću i požrtvovanošću odbrane, da bi u kontranapadima pokušavali da zaprete.

Ipak, dva i po minuta pre poslednjeg odmora inicijativa se isplatila Koreji, iako vođstvo nije bilo proizvod njihove dobre akcije, već greške u odbrani našeg tima, a odbitak posle šuta Hun Parka u našu mrežu je ubacio Jun Ho Kim. Međutim, samo minut i 24 sekunde igre Srbija stiže do izjednačenja. Pozicioni napad naših hokejaša gradili su Đumić i Vukićević, da bi Miloš Nikolić udarcem sa plave linije iznenadio Hjuon Seop Shima i doneo našoj ekipi veliku radost.

Nažalost, ona je trajala tek do samog početka poslednjeg nastavka, jer je već posle 45 sekundi igre korejski tim golom realizovao jednu brzu kontru, pošto je prethodno naša odbrana lako "ispala" već na sredini leda, a Je Hui Li krunisao pogotkom pravovremeno dodavanje Hi Do Nama. Srpski juniori nisu imali kud, pa su odmah krenuli u napad, što je rivalu davalo mnogo prostora u kontranapadima. Smenjivale su se šanse na obe strane, ali pravih prilika zapravo nije bilo sve do završnih minuta utakmice.

Kako je vreme odmicalo stizao je i umor naše momke, a on se pre svega video u sve težoj organizaciji kvalitetnih napada i sve više nepovezanih dodavanja. "Orlići" su teško stvarali prilike, dok su Korejci nastojali da novim pogotkom osiguraju pobedu. Ipak, do njega nije došlo, iako ni naša selekcija nije uspevala da stvori ozbiljnu priliku za gol i izjednačenje. Međutim, nepuna dva minuta pre kraja susreta Pavle Podunavac je primio pak na plavoj liniji, pored same ograde, upucao pločicu pred gol rivala, a tamo ga Hjun Ho Eom nespretno skrenuo kroz noge golmanu Shimu i doneo izjednačenje našem timu koje je značilo i prvi bod na šampionatu.

Veliki bod nije zadovoljio naš tim koji je želeo ceo plen. Hrabro su zaigrali u produžetku koji se od ove sezone prvi put igra u odnosu snaga "3 na 3". U nastojanju da postignu pobednički gol u velikoj meri Srbiji je pomoglo i isključenje Jaein Ana u završnici regularnog toka meča, ali promene rezultata nije bilo ni u dodatnih pet minuta, pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca u čemu su mirniji i koncentrisaniji bili korejski hokejaši. Upravo Jaein An, kao i Hjuk Jin Li bili su precizni u penal seriji, dok su na drugoj strani neprecizni bili Luka Vukićević i Mirko Đumić, pa je naš protivnik ipak stigao do pobede – 2:3.

U prvom meču na šampionata Belgija je uz mnogo muke savladala Meksiko rezultatom 5:3, dok je u poslednjoj utakmici prvog kola domaća selekcija Španije deklasirala Australiju rezultatom 15:2.

Rezultati prvog kola:Subota, 7.1.2016.

Meksiko – Belgija 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)SRBIJA – Koreja 2:3 (0:0, 1:1, 1:1, 0:0 – 0:1)Španija – Australija 15:2 (4:1, 8:1, 3:0)