SP U20: Španija ostala nesavladiva za "Orliće", predstoji borba za bronzu

"Orlići" ponovo nisu uspeli! Naš nacionalni tim još jednom je zastao na korak do uspeha protiv selekcije Španije, koja je uspela da slavi trijumf pred svojim navijačima i tako ostavi naš juniorski hokej bez pobede u međusobnim duelima i posle 14 godina. Poslednji put kada je tadašnja Jugoslavija uspela da nadigra Špance bio je 3. januara 2003. godine, na Svetskom prvenstvu u Novom Sadu kada smo bili bolji rezultatom 4:2. Nažalost, Španci su još jednom ostali "rak rana" našim hokejašima, iako je sve moglo da bude drugačije. Domaćin Svetskog prvenstva jeste bio bolji rival, imao inicijativu tokom većeg dela meča (odnos udaraca na gol 44-23), ali je poraz stigao prvenstveno kao posledica pada koncentracije našeg tima u ključnim momentima. Španci su tri od četiri pogotka postigli u "pauer pleju" i time praktično obezbedili tri boda na ovom susretu.

Uspeo je naš nacionalni tim da se vrati u igru posle ranog vođstva domaćina od 2:0, kao i da spreči treći pogodak zahvaljujući ponovo sjajnom golmanu Jugu Mitiću (40 odbrana) koji je zaustavio penal u 12. minutu pri istom rezultatu. Uspeli su naši momci da nadoknade prednost Španaca, ali je u veoma neizvesnoj završnici domaća ekipa udvostručila prednost koju je prethodno ponovo stekla u završnici druge trećine i tako ostala u borbi za plasman u viši rang, dok timu Jovice Rusa posle ovog poraza, drugog na turniru, prestale sve šanse za najviši plasman, pa ga u završnici šampionata očekuje borba za bronzanu medalju.

Golove za reprezentaciju Srbije postigli su Mirko Đumić (asistencija Pavle Podunavac) i Luka Vukićević, dok su u redovima Španije strelci bili Oriol Rubio, Mark Paul, Alehandro Burgos i Mikel Mendizabal.

Na Svetskom prvenstvu predstoji dan pauze, a takmičenje se nastavlja u utorak kada se naša reprezentacija sastaje sa selekcijom Belgije (16.30 časova) koja je danas poražena od Koreje rezultatom 3:1. U drugom meču drugog kola Meksiko je posle produžetka savladao Australiju rezultatom 6:5.

Slabo je počeo meč naš nacionalni tim. Španci su iskoristili već prvu neopreznost našeg tima, pa je posle udarca Bruna Baldrisa u devetom minutu Oriol Rubio ubacio pak u mrežu Mitića. Nešto više od dva minuta kasnije Mark Paul je na sličan način udvostručio prednost domaćina u "pauer pleju", pošto je odbitak posle udarca Ignasija Granela poslao iza leđa našeg čuvara mreže. Samo minut i po kasnije novi šok za naš tim, poštoo je Pavlu Podunavcu pobegao Oskar Rubio, a našem kapitenu nije prestalo ništa osim da ga zaustavi prekršajem. Hokejaš Beograda jeste sprečio siguran gol, ali je domaća selekcija nagrađena kaznenim udarcem.

Ipak, poput meča protiv Koreje, ponovo je blistao Jug Mitić, koji je uspeo da zaustavi udarac Rubija i ostavi našu selekciju u igri. Koliko je to bilo od značaja videlo se u završnici prve trećine, kada je lucidni Mirko Đumić sjajnim slalomom prošao gotovo celu odbranu rivala i udarcem sa visine bulija pogodio mrežu Lukasa Serne, za 2:1 posle prvog perioda (taj gol možete da pogledate na 30:33 minuta snimka)

Trenutak kada Jug Mitić brani penal Oskara RubijaFoto: Youtube Printscreen/Federación Española de Deportes de Hielo

Domaćin je imao inicijativu i u drugom delu igre, ali je gol najpre viđen u mreži domaće selekcije. Posle jednog kontranapada našeg tima golman Španije slabo je izbacio pak koji je pokupio Luka Vukićević i snažnim udarcem u padu pogodio mrežu za izjednačenje i veliku radost našeg tima. Ipak, ona je trajala samo do završnice tog dela igre, kada su domaći ponovo realizovali igrača više, a najbolje se pred golom našeg tima u tom 38. minutu snašao Alehandro Burgos i smestio pak u mrežu Mitića.

Nisu se predavali naši hokejaši, zaigrali su vrlo hrabro i odlučno u poslednjih 20 minuta, a najbolju priliku početkom završne deonice nisu iskoristili Lazar Leštarić i Luka Vukićević, čiji je udarac posle kontre "2 na 1" sjajno zaustavio Lukas Serna (ukupno 21 odbrana na meču). Kako je vreme odmicalo rasla je i nervoza na obe strane, a meč je odlučen u poslednja četiri minuta. Najpre je Mirko Đumić napravio pomalo nepotrebno isključenje posle jedne gužve pred našim golom, da bi Mikel Mendizabal dva i po minuta pre kraja tu kaznu pretvorio u gol i konačnih 4:2.

Rezultati drugog kola:Nedelja, 8.1.2016.

Koreja – Belgija 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)Australija – Meksiko 5:6 (1:0, 3:3, 1:2, 0:1)Španija – SRBIJA 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)