SP U20: "Orlići" pobedom protiv Meksika potvrdili bronzu

Teže nego što se verovatno očekivalo, a i nego što je delovalo u prvoj polovini utakmice, "Orlići" su uspeli da zabeleže treći trijumf na Svetskom prvenstvu u Španiji i tako potvrdili bronzanu medalju kojom su se faktički okitili još dva dana ranije. Naš nacionalni tim tokom većeg dela utakmice imao je igru i prednost, posle prvog perioda igre vodio 3:0, u 22. minutu 4:1, ali je pad koncentracije u nastavku omogućio rivalu da, malo po malo, gol po gol, šest minuta pre kraja stigne do izjednačenja (4:4). Ipak, u poslednja tri minuta utakmice, shvativši da je "vrag odneo šalu", sa tri vezana gola za samo 54 sekunde naši reprezentativci stigli su do zaslužene, treće pobede na turniru i tako, ipak, na pravi način okončali takmičenje i odbranili bronzanu medalju osvojenu prošlog januara u Novom Sadu.

Dva gola i dve asistencije za naš nacionalni tim zabeležio je Lazar Leštarić, a Mirko Đumić je uz postignut gol upisao čak tri asistencije. Po jedan pogodak i dodavanje za gol imali su Luka Vukićević i Miloš Nikolić, dok su se u strelce upisali i Vojin Dragović i Andrija Španjević. Neopreznosti našeg tima u odbrani najviše su koštali golmana Juga Mitića koji je imao izvanredan učinak u prethodna četiri kola odbranivši 128 od 136 udaraca na gol, dok je u meču sa Meksikom imao 25 odbranjenih šuteva.

Za najboljeg igrača reprezentacije Srbije na ovom turniru naš stručni štab izabrao je beka Pavla Podunavca koji je u pet mečeva zabeležio jedan gol i pet asistencija i jedan je od lidera u kategoriji +/- na ovom šampionatu (učinak +10), odmah iza napadača Srbije Mirka Đumića (+12).

U drugom meču poslednjeg kola Belgija je savladala Australiju rezultatom 5:1 i definitivno poslala "Kengure" u Diviziju III, dok je tim rezultatom Meksiko posle prošlogodišnjeg plasmana u B grupu Divizije II izbegao brzi povratak u niži rang. Godinu dana po ispadanju iz A grupe Divizije II, reprezentacija Koreje vratila se u taj rang takmičenja, pošto je azijska selekcija na zatvaranju šampionata bila bolja od Španije rezultatom 5:3.

Ponovo sjajna sradanja: Mirko Đumić asistira Luki Vukićeviću za četvrti gol SrbijeFoto: Youtube Printscreen/Federación Española de Deportes de Hielo

Utakmica protiv Meksika izvanredno je počela za naše hokejaše. Posle samo sedam minuta igre na semaforu je bilo 3:0 za ekipu Jovice Rusa i delovalo je tada da će Meksikanci doživeti debakl na ovom susretu. Srbiju je do brze i ubedljive prednosti doveo tandem Leštarić – Đumić koji je imao udela kod sva tri pogotka. Lazar Leštarić je otvorio listu strelaca u trećem minutu, posle jedne nesvakidašnje situacije. Posle asistencije Đumića i šuta Leštarića pak je prešao gol liniju, ali je to ustanovljeno tek pri prvom prekidu, gotovo tri minuta kasnije, pa su se hokejaši dva tima dobro rasklizali pre nego je letonski sudija Andrejs Kudrjasovs prvi put pokazao ka centru leda. U šestom minutu naši momci prvi put koriste igrača više, a strelac je ponovo bio Leštarić, da bi na startu osmog minuta Mirko Đumić lepo naciljao mrežu zaklonjenog Sebastijana De la Vege (28 odbrana) za ogromnih 3:0.

Nastavili su srpski hokejaši sa napadima i u drugom delu prve trećine, ali golova nije bilo, uprkos nekoliko situacija sa jednim ili čak dva igrača više, kao i stative Aleksandra Filipovića u devetom minutu. Početak nastavka donosi Meksikancima smanjenje rezultata, pošto je već posle jednog minuta igre kapiten Horhe Perez iskoristio "pauer plej" za svoj tim, ali je samo dvadesetak sekundi kasnije Luka Vukićević vratio našem timu prednost od tri gola. Taj gol došao je kao posledica istovetne akcije iz utakmice naše selekcije protiv Belgije. Đumića je osvojio buli u trećini rivala, a zatim uposlio na drugoj stativi zaboravljenog Vukićevića. Delovalo je da je našem timu vraćena sigurnost u igri i rezultatu, ali negde od sredine utakmice kreće pad koncentracije. U 35. minutu Arunas Bermeho je u "šort hendu" iznenadio srpske bekove kontranapadom i smanjio na 2:4 pred poslednji period igre.

Poslednjih dvadeset minuta verovatno su bili najslabiji u igri našeg tima na prvenstvu. U 46. minutu Kanađanin sa meksičkim pasošem Kevin Pirs iskoristio je "pauer plej" za svoj tim i vratio potpunu neizvesnost u meč, da bi posle serije prilično nepotrebnih isključenja našeg tima Pirs ponovo, na sličan način, udarcem iz daljine još jednom realizovao igrača više i pogodio gol zaklonjenog Juga Mitića za izjednačenje – 4:4. Međutim, taj rezultat nije slomio "Orliče" koji su vrlo brzo ponovo preneli težište igre pred gol protivnika, a zatim tri minuta pre kraja počeli pravi "blickrig", pošto su sa dva vezana gola Miloša Nikolića (asistencije leštarić, Vukićević) i Vojina Dragovića (Živić, Janković), prvi sa dva, a drugi sa jednim igračem više, za samo 23 sekunde stigli do bezbednih 6:4, da bi pola minuta kasnije tački na ovaj meč i ovo prvenstvo stavio Andrija Šapnjević, posle lepe akcije Aleksandra Filipovića i Dušana Grkovića, za konačnih 7:4.

Rezultati poslednjeg kola:Petak, 13.1.2016.

SRBIJA – Meksiko 7:4 (3:0, 1:2, 3:2)Belgija – Australija 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)Koreja – Španija 5:3 (1:1, 1:0, 3:2)