Prva pobeda Srbije, u igri i medalja

Loša sreća iz meča protiv Australije u kojem je naša selekcija poražena uprkos čak 50 udaraca više na gol protivnika, naplaćena je u susretu četvrtog kola šampionata protiv Islanda. Vratilo se našim igračima za sve promašaje u prethodnoj rundi i to baš kada je to bilo najpotrebnije – u meču koji je odlučivao o opstanku u Diviziji II. Koliko situacija brzo može da se preokrene u ovom sistemu takmičenja, govori podatak da naša selekcija pred utakmicu poslednjeg kola protiv Belgije sada može da se nada i bronzanoj medalji. Da bi do nje stigli, "orlići" u poslednjem kolu (petak, 13 časova) moraju da savladaju Belgijance u regularnom vremenu, dok će im za takav poduhvat biti neophodan i trijumf Islanda nad Australijom, u duelu koji se igra posle našeg (16.30h).

Odlično je naš tim počeo meč. Na isteku sedmog minuta Nikola Stojanović je na plavoj liniji pokupio jedan buli u protivničkoj trećini, sjajno šutirao iz prve bendi udarcem i pogodio za prvo vođstvo srpske reprezentacije u jednom meču na šampionatu. Start drugog dela u velikoj meri je odredio dalji tok meča. Već u 22. minutu Ivan Glavonjić je sjajno pobegao odbrani Islanda i brz kontranapad krunisao golom. Nije prošlo mnogo, a meč je praktično rešen kada je u 24. minutu, Nikola Baračkov golom krunisao akciju Cvika i Pajića posle bulija u trećini protivnika, i povisio na velikih 3:0. Bio je to prvi gol Baračkova u dresu sa nacionalnim grbom.

Ipak, Magnuson je samo četiri minuta kasnije umanjio zaostatak, da bi Uglješa Novaković omogućio našem timu mirniju završnicu meča golom u 34. minutu. Nakon poslednjeg 15-minutnog odmora Islanđani su pokušali svih silama da uhvate priključak, ali više od gola Johanesona u poslednjem minutu nisu mogli.

Posle ovakvog raspleta događaja u utakmici pretposlednjeg kola, dodatno ostaje žal za mnogobrojnim propuštenim prilikama u meču protiv Australije, budući da bi sa pobedom u tom susretu, "orlići" svoju sudbinu, kada je bronza u pitanju, potpuno držali u svojim rukama. Da naš nacionalni tim ostane u konkurenciji za pobedničko postolje pobrinule su se dve najbolje ekipe grupe, Hrvatska i Španija. Obe selekcije zabeležile su istovetne trijumfe (5:2) nad Belgijom, odnosno Australijom, pa će njihov međusobni duel na zatvaranju prvenstva odlučiti putnika u viši rang (Divizija II, Grupa A). Kolo pre kraja poznat je siguran učesnik Divizije III u narednoj sezoni, pošto Islanđani više nemaju šanse da izbore opstanak.

Rezultati četvrtog kola SP U20:Island – SRBIJA 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)Belgija – Hrvatska 2:5 (1:1, 1:0, 3:1)Australija – Španija 2:5 (1:1, 2:1, 2:0)