SP U18 u Novom Sadu: Trijumf u trileru sa Belgijancima, u subotu bitka za medalju sa Kinom

Mladi srspki hokejaši nadigrali su svoje vršnjake iz Belgije, odigrali bolje tokom većeg dela meča, imali priliku da već sredinom meča reše sve nedoumice oko pobednika, budući da su početkom druge trećine vodili sa ubedljivih 4:0, ali su ih opuštanje i slaba koncentracija krajem drugog perioda, a zatim i u završnici meča koštali sigurnog trijumfa. Na kraju je viđena "triler" završnica u kojoj su naši mladi hokejaši sačuvali minimalnu prednost i ipak zasluženo upisali prva tri boda na šampionatu.

Po dva gola za "orliće" postigli su Mirko Đumić (uz jednu asistenciju) i Aleksandar Filipović, dok su se po jednom u strelce upisali i Mirko Marković i Luka Vukićević. Po dva puta strelci za Belgiju su bili Jul van Mele i Stefan Svenen, dok je jedan gol postigao kapiten Kvinten Franks.

Meč je počeo kako se samo poželeti može. Naši mladići igrali su veoma lepo, lepršavo, stvorili mnogo prilika od kojih je već u 7. minutu jedna krunisana golom, pošto je posle akcije Pajevića i Podunavca u "pauer pleju" mrežu Belgijanaca načeo Mirko Marković. Ređale su se prilike pred golom našeg protivnika, da bi u završnici prvog perioda viđen verovatno najlepši gol na šampionatu, nakon što je Mirko Đumić izvanredno savladao Halverta sjajnim udarcem tik ispred plave linije i razgalio novosadsku publiku, da bi samo tridesetak sekundi kasnije i Aleksandar Filipović pogodio za ogromnih 3:0.

Akcija posle koje je Mirko Marković postigao prvi gol za reprezentaciju Srbije u meču protiv BelgijeFoto: SHLS

Sve je bilo kao u bajci u tim momentima, a još bolje samo stotinak sekundi igre u nastavku, a strelac je još jednom bio zaista odlični Đumić, zvanično naš najbolji igrač na ovom susretu. Ipak, umesto da nastave u istom stilu, "orlići" su neshvatljivo stali. Stefan Svenen je u 26. minutu nagovestio nešto više od ubedljivog poraza svog tima, da bi posle serije isključenja na obe strane, kapiten gostujućeg sastava Kvinten Franks uneo nervozu u srca gotovo cele ledene dvorane "Spens" golom u 34. minutu. Još je napetije bilo posle novog isključenja našeg tima u 36. minutu, ali je dobra reakcija Đumića i Đuričića u odbrani omogućila Luki Vukićeviću da u kontranapadu postigne gol u "šort hendu" i još jednom donese (naizgled) bezbednu prednost (5:2). Međutim, belgijski tim uspeo je još jednom da sačuva nadu da može do bodova preko potrebnih u borbi za opstanak, pa su preko Jula van Melea smanjili razliku na dva gola uoči poslednjeg perioda.

Klackalica se nastavila i u poslednjih dvadeset minuta. Kada je Filipović postigao svoj drugi gol na meču u 47. minutu, delovalo je da će "orlići" ipak sigurno privesti meč kraju. Ali još jednom se uvukla neshvatljiva nervoza u igru naše ekipe koja je napravila nekoliko nepotrebnih kazni, među njima i penal koji, srećom, van Mele nije iskoristio u 52. minutu. Što on nije tada, jeste Svenen svojim drugim golom u dvostrukom "pauer pleju", nepunih pola minuta kasnije. Usledio je veliki pritisak Belgijanaca do kraja susreta, a on je urodio plodom minut i po pre poslednje sirene, kada je Van Mele još jednom iskoristio konfuziju u našem timu za 6:5 i potpunu neizvesnost. Pokušao je naš protivnik i sa šest igrača na ledu u završnici, ali gola ipak nije bilo, pa su mladi srpski hokejaši ipak zasluženo stigli do prvih bodova na šampionatu, posle kojih znatno realnije deluje i priča o bronzanoj medalji, koja se nakon dva bolna poraza na startu nije baš mogla nazreti.

Glavna bitka za bronzano odličje srpskim mladićima predstoji u subotu, kada se nakon drugog dana pauze sastaju sa veoma nezgodnom selekcijom Kine. Azijska ekipa je posle dve odlične partije u prva dva kola (poraz od Španije 1:3 i pobeda nad Australijom 8:1) doživela ubedljiv poraz u meču treće runde protiv favorizovane Rumunije u kojem su dva puta imali prednost, ali na kraju ipak zabeležili rezultatski debakl (2:10). Pobednik duela Kine i Srbije gotovo sigurno će odrediti i osvajača bronzane medalje, budući da ne treba očekivati iznenađenja u ostalim mečevima četvrtog kola između Belgije i Španije (13 časova), odnosno Australije i Rumunije (16.30). Utakmica Kina – Srbija na programu je od 20 časova. Ulaz na sve mečeve šampionata je SLOBODAN. Dostupan je i direktan prenos svih mečeva putem internet sajta sportuzivo.tv.

Klupa reprezentacije Srbije u meču sa BelgijomFoto: SHLS

Rezultati trećeg kola SP 2015. u Novom Sadu:

Rumunija – Kina 10:2 (0:1, 5:1, 5:0)Španija – Australija 14:4 (4:1, 4:1, 6:2)SRBIJA – Belgija 6:5 (3:0, 2:3, 1:2)