Završeno SP U18 u Novom Sadu: "Orlići" ubedljivi protiv Australije na zatvaranju

Iako su bronzanu medalju obezbedili još dan ranije pobedom nad Kinom istim rezultatom, mladi srpski hokejaši sjajno su odigrali i poslednji meč na turniru, potpuno zasluženo savladali popularne "kengure" i potvrdili treće mesto na turniru koji je posle sedam dana odličnog nadmetanja završen u nedelju u "Srpskoj Atini". Na taj način su "orlići" nastavili niz uspeha na svetskim šampionatima koji je započet baš u Novom Sadu 2012. godine kada je osvojena srebrna medalja, da bi se posle toga tri puta srpski mladići okitili bronzom, zaključno sa ovim turnirom odigranim u novosadskom "Spensu". Naši hokejaši potvrdili su da, uprkos smeni generacije posle prošlogodišnjeg SP u Talinu kada je samo nedostatak sreće nedostajao da Srbija ove godine zaigra u Grupi A, Srbija ima lepu hokejašku budućnost u momcima koji su bez obzira na dva startna poraza smogli snage da nanižu tri pobede i na kraju se popnu na pobedničko postolje.

Utakmica poslednjeg kola sa Australijom bila je sjajna prilika za selektora Srbije Borisa Danona i njegovog pomoćnika Kamila Kinkora da pruže šansu i kompletnom sastavu, a prvenstveno igračima koji su manje igrali u uvodnim rundama šampionata, što su oni u potpunosti iskoristili i opravdali poverenje stručnog štaba. Odlično je funkcionisao napad našeg tima, iako nije bilo golova u prvih dvadeset minuta. U nastavku je prvi put na ovom prvenstvu šansu dobio i naš drugi golman Matija Ganić, a već u 26. minutu Vladimir Živić postigao je prvenac u dresu sa državnim grbom. Od tog momenta na ledu kao da je bio samo jedan tim, pošto su se ređali napadi pred golom "kengura". U 33. minutu Luka Vukićević je postigao svoj šesti gol na turniru, da bi samo tridesetak sekundi kasnije i Lav Mitić upisao debitantski gol u dresu reprezentacije za velikih 3:0 posle dve trećine.

Klupa Srbije tokom meča poslednjeg kola SP U18 u Novom Sadu između sa AustralijomFoto: SHLS

Sve je bilo gotovo posle pet minuta igre u poslednjem periodu kada je Filip Pajević sjajnim udarcem iz zgloba iskosa sa leve strane pogodio gol nemoćnog Mendozu-Keleta. Tek tada su Australijanci uspeli da se konsoliduju, da bi nakon jedne kontre u 50. minutu Tomas Stiven u "šort hendu" pogodio za smanjenje rezultata. Ipak, završni udarac zadali su naši najbolji napadači. Prvo je Luka Vukićević u 57. minutu postigao svoj drugi gol na meču, kojim je sa ukupno sedam golova na turniru izbio na drugo mesto liste strelaca, da bi manje od minute pre kraja i kapiten Lazar Leštarić nakon "pauer pleja" dodao svoje ime u zapisnik, za još jedan ubedljiv trijumf naših momaka (6:1).

Prvo mesto na turniru i plasman u viši rang takmičenja (Divizija II, Grupa A) obezbedila je selekcija Rumunije koja je u duelu dve neporažene ekipe u prva četiri kola u završnoj rundi savladala Španiju posle produžetka rezultatom 4:3 (0:1, 1:1, 2:2, 1:0). U nižem rangu takmičenja (Divizija III, Grupa A) igraće selekcija Australije koja je porazom od naše selekcije u poslednjem kolu ostala jedina ekipa koja nije zabeležila trijumf na šampionatu.

Lazar Leštarić, najbolji napadač SP U 18 u Novom Sadu prema izboru Direktorata iJug Mitić, najbolji igrač Srbije na SP prema izboru stručnog štaba nacionalnog tima SrbijeFoto: SHLS

Reprezentaciji Srbije pripalo je jedno veliko priznanje, pošto je za najboljeg navalnog igrača na turniru izabran kapiten Srbije Lazar Leštarić. Najbolji bek je hokejaš novog prvaka Rumunije Tihamer Giorfi, dok je prvi čuvar mreže Svetskog šampionata golman Španije Alehandro Reneses. Za najboljeg igrača reprezentacije Srbije stručni štab našeg tima izabrao je golmana Juga Mitića koji je uprkos bolesti koja ga je pratila dobrim delom turnira, uspeo da dominira u većini statističkih parametara na turniru u Novom Sadu i zasluženo sa sobom ući poneo "TISSOT" časovnik, nagradu sponora IIHF-ovih turnira.

Mitiću, kao i najboljem igraču australijske selekcije ovu nagradu predala je ambasadorka Australije u Srbiji, Nj.E. g-đa Džulija Fini, koja je prisustvovala meču. Ceremonijom svečanog zatvaranja koja je uslediča stavljena je tačka na još jedan uspešno organizovan šampionat u našoj zemlji, ukupno peti u svim starosnim kategorijama u poslednje četiri godine. Prvenstvo su zatvorili Krister Englund, predsedavajući turnira ispred IIHF-a i Aleksandar Milosavljević, predsednik Organizacionog komiteta šampionata.

Rezultati poslednjeg kola SP 2015. u Novom Sadu:

Rumunija – Španija 4:3 (0:1, 1:0, 2:2, 1:0)Belgija – Kina 7:2 (4:0, 1:1, 2:1)SRBIJA -Australija 6:1 (0:0, 3:0, 3:1)