SP u Rejkjaviku: "Orlovi" tri puta stizali rezultat, ali na kraju pali u penal seriji

Posle sjajnog preokreta i pobede nad Islandom (5:4) u utorak, "orlovi" su ponovo odigrali sa određenim oscilacijama u igri. Na momente su igrali vrlo dobro, stvorili dosta dobrih prilika, ali su padovi koncentracije u odbrani uzrokovali da, kao i u meču sa domaćinom turnira, čak tri puta "jure" rezultat. "Kenguri" su na startu svakog od tri perioda stizali do prednosti koju su u nastavku sprski "oklopnici" morali da jure. Na kraju su uspeli da izbore produžetak u kojem nije bilo pogotka, da bi u penal seriji Australijanci bili precizniji i stigli do prve pobede na šampionatu, revanširavši se tako našoj selekciji za poraz u poslednjem meču prošlogodišnjeg SP u Beogradu, kada su "orlovi" golom Nemanje Vučurevića u 58. minutu stigli do pobede od 1:0 i u direktnom duelu za bronzanu medalju stigli do odličja.

Srpski hokejaši nisu dobro počeli meč, Australijanci su poveli već u trećem minutu preko Roberta Maloja. Ipak, u devetom minutu, uprkos igraču manje na ledu "orlovi" su uspeli da poravnaju rezultat pošto je Marko Sretović pogodio mrežu protivnika posle asistencije Babića. Australija je bila nešto opasniji rival u prvih 20 minuta (13-8 odnos u šutevima), ali golova više nije bilo. Ipak, u 28. minutu naša selekcija ponovo je imala rezultatski zaostatak, pošto je Maloj asistirao Brendanu MekDauelu za novo vođstvo. Ovog puta hokejaši sa najmanjeg kontinenta čuvali su prednost, iako su naši momci postajali sve opasniji, da bi taman kada se mislilo da će se na poslednji odmor otići sa rezultatskim zaostatkom, Dimitrije Filipović posle asistencija Milovanovića i Vučurevića poravnao rezultat, samo tri sekunde pre kraja.

U poslednjih dvadeset minuta ponovo koncentrisanije ulaze Australijanci. Posle samo dva minuta igre, Greg Odi je iskoristio novu asistenciju najboljeg igrača Australije na meču Maloja i doneo treću prednost svom timu. Da se i u završnicu trećeg perioda uđe neizvesnim rezultatom pobrinuo se Miloš Babić koji je sjajnu akciju Popravke i Sretovića na isteku 49. minuta krunisao golom za treće izjednačenje na meču (3:3). Naša selekcija bila je opasniji rival do kraja regularnog dela, ali golova više nije bilo. Slično je bilo i u produžetku u kojem su "orlovi" bili blizu pobedi, uputili šest udaraca na gol protivničkog tima, dok Australijanci nisu nijednom ugrozili Arsenija Rankovića (ukupno 29 odbrana), međutim, gola nije bilo, pa je pobednika morala da odluči penal serija.

Detalj sa meča prošlogodišnjeg SP u Beogradu između Srbije i AustralijeFoto: Miloš Rafailović

Nažalost, naši hokejaši bili su nešto neprecizniji prilikom izvođenja kaznenih udaraca. Jedino je Marko Sretović pogodio, dok je šuteve Pavela Popravke i Dimitrija Filipovića odbranio golman Frejzer Karson (33 odbrane). Na drugoj strani, protivnički hokejaši bili su sigurniji, Ranković je jedan udarac uspeo da zaustavi, ali ne i šuteve MekDauela i još jednom Maloja, koji je pogodio odlučujući penal i doneo Australiji prva dva boda na šampionatu. I pored poraza naša selekcija se jednim osvojenim bodom, makar na kratko, popela na drugo mesto na tabeli.

Selekcija Srbije naredni meč igra već u petak od 15 časova po centralnoevropskom vremenu kada se sastaje sa selekcijom Belgije, koja je u prvom meču trećeg kola odigrala veoma neizvesno protiv prvog favorita turnira i lidera na tabeli Rumunije, ali je na kraju ipak poražena rezultatom 4:3. U poslednjem meču treće runde Španija je u neizvesnom meču pobedila domaćina turnira Island rezultatom 4:2 i izbila na drugu poziciju, ispred Srbije.

Rezultati trećeg kola SP 2015. u Rejkjaviku:

Rumunija – Belgija 4:3 (3:0, 0:2, 1:1)SRBIJA – Australija 3:4 (1:1, 1:1, 1:1, 0:0 – 0:1)Island – Španija 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)