SP u Rejkjaviku: Preokret "orlova" protiv domaćina, Sretović doneo tri boda u triler završnici

"Orlovi" su odigrali mnogo bolji meč nego u prvom kolu kada su poraženi od Rumunije i pokazali veliku borbu. Uprkos činenici da su čak tri puta imali rezultatski zaostatak – sredinom prve trećine 2:0, a zatim 3:2 i 4:3 pred poslednji period igre. Ipak, naši hokejaši nisu klonuli duhom, u poslednjih dvadeset minuta uspeli su da potpuno preokrenu rezultat i golom Marka Sretovića 19 sekundi pre kraja slave pobedu kojim su se Islanđanima revaširali za poraz sa prošlogodišnjeg SP igranog u Beogradu, kada su trijumfovali posle boljeg izvođenja penala (4:3).

Zaista nije ništa delovalo obećavajuće, poput prvog meča sa Rumunijom naši hokejaši već sredinom prve trećine imali su zaostatak od dva gola. Ipak, golovima Alekse Lukovića i Miloša Babića u samoj završnci prvog dela, "orlovi" su stigli do izjednačenja. U nastavku slično kretanje rezultata, pošto je sredinom meča Jonson doveo domaćina u novo vođstvo, ali je Dimitrije Filipović, naš najbolji igrač na ovom meču, doneo novi egal pred poslednji petnaestominutni odmor u 38. minutu, ali je samo dvadesetak sekundi pre poslednje sirene u drugom periodu Ulfar Andreson pogodio za novo vođstvo (4:3).

Međutim, srpski hokejaši pokazali su izvanredan karakter u poslednjih 20 minuta. Kako je vreme odmicalo igrali su sve bolje, za šta su nagrađeni golom Marka Brkušanina posle šest minuta igre, nakon druge asistencije na meču Pavela Popravke. Devetnaest sekundi pre kraja susreta, Marko Sretović kapitalizovao je sjajnu polukontru našeg tima i još jednu asistenciju Popravke, postigavši gol za pobedu i veliku radost naših hokejaša.

U sredu je na Svetskom prvenstvu slobodan dan, a naša selekcija takmičenje nastavlja u četvrtak kada se od 18.30 časova po centralnoevropskom vremenu sastaje sa selekcijom Australije koja je danas dobro namučila favorizovane Rumune u prve dve trećine, ali na kraju ipak upisala ubedljiv poraz od 5:1. U drugoj utakmici ovog kola, Belgijanci su napravili malo iznenađenje ubedljivo savladavši Španiju rezultatom 6:2. Situacija na tabeli vrlo je složena jer čak četiri selekcije imaju po tri boda i nalaze se na deobi od drugog do petog mesta, među nima i naš tim. Lider je Rumunija koja posle dva kola jedina ima stopocentran skor, dok Australija jedina "ne zna" za bodove.

Turnir se igra po jednokružnom ligaškom sistemu („svako sa svakim"). Najbolje plasirana selekcija obezbediće plasman u viši rang takmičenja (Divizija I, Grupa B), dok se najslabiji tim „seli" u grupu B druge Divizije.

Detalj sa meča drugog kola SP u Rejkjaviku između Srbije i domaćinaFoto: Elvar Freyr Pálsson

Rezultati drugog kola SP 2015. u Rejkjaviku:

Rumunija – Australija 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)Belgija – Španija 6:2 (3:0, 2:0, 1:2)Island – SRBIJA 4:5 (2:2, 2:1, 0:2)