Završeno SP: „Orlovi“ treći, Koreja u višem rangu

Iako su slavili ubedljivim rezultatom, „orlovi“ su odigrali prilično slab meč, verovatno pod utiskom činjenice da su još u prethodnom kolu osigurali bronzanu medalju, pa su tek u završnici uspeli da opravdaju ulogu favorita, kada su u poslednjih 15 minuta postigli svih pet pogodaka i preokrenuli vođstvo Kineza od 0:2.

U našem timu Ivan Anić je postigao dva pogotka, dok su se u strelce još upisali Andrija Babić, Uglješa Novaković i Lazar Leštarić.

Kinezi su poveli već u četvrtom minutu meča kada je Ji bio precizan. Taj gol šokirao je naše momke, pa je nakon njega usledio period od gotovo dve pune trećine u kojem naš tim nije uspevao da savlada protivničkog golmana.

U 44. minutu Kina je duplirala prednost u „pauer pleju“ za potpunu nevericu u srpskom timu, ali taj gol kao da je prodrmao naše momke, koji samo minut i po kasnije smanjuju preko Babića. Usledio je period opsade kineskog gola (ukupan broj šuteva 47:18 za Srbiju), ali se do izjednačenja stiglo tek osam minuta pre kraja kada Uglješa Novaković postiže gol u „šort hendu“.

Taj gol dao je krila našem timu koji dva minuta kasnije stiže do vođstva kada jedan od naših najmlađih igrača Leštarić poentira za vođstvo Srbije, baš na svoj 17. rođendan. Asistent kod sva tri pogotka srpske reprezentacije bio je Stefan Bošković.

Nakon toga igra našeg protivnika potpuno se raspala, a „orlovi“ u poslednjih minut i po postižu još dva pogotka, a strelac oba bio je Anić (drugi ponovo sa igračem manje) koji je poneo epitet igrača utakmice, za pobedu našeg tima i potvrdu treće pozicije na kraju takmičenja.

U utakmici koja je odlučivala o osvajaču zlatne medalje Koreja je savladala domaću selekciju Španije rezultatom 4:2 i tako zasluženo izborila plasman u viši rang takmičenja (Divizija II, Grupa A), u kojem će zameniti selekciju Hrvatske, koja će se sledeće godine takmičiti u našoj grupi.

Četvrto mesto na turniru osvojila je Australija koja je u direktnom duelu za plasman savladala izabrani tim Islanda posle boljeg izvođenja penala rezultatom 2:1. U niži rang takmičenja (Divizija III) seli se selekcija Kine koja je zabeležila svih pet poraza na turniru.

Iako je branio povređen još od drugog kola kada je oštetio ligamente kolena, golman srpske reprezentacije Jovan Feher najbolji je igrač našeg nacionalnog tima na ovom prvenstvu prema izboru stručnog štaba naše reprezentacije, selektora Dragana Kese i pomoćnog trenera Nemanje Jankovića.

Reprezentacija Srbije vraća se u Beograd u subotu oko 19.30 časova, letom iz Barselone preko Istanbula.

Rezultati poslednjeg kola:

SRBIJA – Kina 5:2 (0:1,0:0,5:1)

Australija – Island 2:1 (0:1,1:0,0:0,0:0,1:0)

0

Svi konačni rezultati, kompletne statistike Svetskog prvenstva U20 u Haki dostupni su na adresi: http://www.iihf.com/competition/363/statistics.html.