Kvalifikacije za ZOI 2018: "Orlovi" srušili Španiju, Srbija u narednom krugu!

Veliki uspeh srpskog hokeja na u Španiji! Srpski "oklopnici" trećom pobedom u isto toliko mečeva na kvalifikacionom turniru u Valdemorou plasirali su se u treći krug, pokazavši veliku borbenost i priredivši sjajan preokret protiv domaće selekcije u direktnom duelu za plasman u narednu fazu. "Orlovi" su posle pobeda u prva dva kola protiv Islanda (5:4) i Kine (5:1) bili odlučni u nameri da ne propuste dugo čekanu priliku da jedan zvaničan IIHF-ov turnir konačno završe na najvišem stepeniku pobedničkog podijuma, prvi put od najvećeg uspeha domaćeg reprezentativnog hokeja zabeleženog 2009. godine, odnosno plasmana u Diviziju I trijumfom na Svetskom prvenstvu u Novom Sadu.

Znali su "orlovi" da ih protiv domaćina čeka težak zadatak, kako je bilo u nekoliko poslednjih susreta dve veoma izjednačene selekcije. Nije sve krenulo prema željama naših hokejaša, domaćin je u prvoj trećini poveo rezultatom 2:0 golovima Giljerma Betrana u 12. minutu u "pauer pleju", odnosno Patrisija Fuentesa dva minuta pre prvog odmora. Ipak, nisu klonuli naši momci, pa su u nastavku zaigrali mnogo agresivnije, a u tim momentima proradila je naša prva linija i tandem Uglješa Novaković – Nemanja Vučurević koji je u dva navrata, u 28. i 37. minutu, razigrala Dimitrija Filipovića koji je sa dva pogotka doneo poravnanje rezultata pred poslednjih dvadeset minuta.

Treći period ovog veoma zanimljivog meča doneo je rasplet vredan težine samog susreta. Pavel Popravka doneo je veliku radost našem timu posle pet minuta igre, a još jednom je zasluge za gol naše selekcije imao Filipović koji je asistirao hokejašu Crvene zvezde za prvo vođstvo Srbije. Ipak, pet minuta kasnije domaćin stiže do izjednačenja i potpuno "otvara" meč golom Alehandra Pedraza.

Kapiten Marko Milovanović sa pobedničkim peharomFoto: SHLS

Taj pogodak nije demoralisao naše hokejaše, pa je samo dva i po minuta pre kraja kapiten Marko Milovanović golom šokirao domaću publiku, a sebi i svojim saigračima doneo veliku radost i najavio trijumf Srbije. Pokušali su domaćini da u poslednjim minutima stignu do produžetka, imali su prednost igrača više posle kazne našem nacionalnom timu zbog previše igrača na ledu osamdeset sekundi pre kraja, pokušali su i izvlačenjem golmana Andera Alkaina, ali nisu uspeli da postignu izjednačujući gol, da bi samo dvadesetak sekundi pre kraja Marko Brkušanin potvrdio pobedu pogotkom u praznu mrežu, za konačan trijumf i veliko slavlje naših hokejaša – 5:3.

Srbija će u trećem krugu kvalifikacija od 11. do 14. februara na turniru u italijanskoj Kortini, pretposlednjem na putu do Pjongčenga, igrati pored domaće selekcije, zatim Velike Britanije i Holandije, a samo pobednik izboriće plasman u narednu rundu.

U drugom meču poslednjeg kola turnira u Valdemorou Island je ubedljivo savladao Kinu rezultatom 11:3 (7:0, 2:1, 2:2). Islanđani su na kraju zauzeli treću poziciju, dok je kineska selekcija poslednja sa sva tri poraza na turniru.

Rezultati poslednjeg kola:

Nedelja, 8. novembarKina – Island 3:11 (0:7, 1:2, 2:2)SRBIJA – Španija 5:3 (0:2, 2:0, 3:1)

KONAČNA TABELA:

TIM G W WE LE L GF:GA PTS
1. SRBIJA 3 2 1 0 0 15:8 8
2. Španija 3 2 0 0 1 18:9 6
3. Island 3 1 0 1 1 18:13 4
4. Kina 3 0 0 0 3 5:26 0

Rezultati reprezentacije Srbije na predkvalifikacionom turniru za odlazak na ZOI 2018:

Valdemoro, Španija (6-8. novembar 2015)Petak, 6. novembar * 16h * Island – SRBIJA 4:5 (2:2, 0:1, 2:1, 0:0 – 0:1)Subota, 7. novembar * 16h * SRBIJA – Kina 5:1 (4:0, 1:1, 0:0)Nedelja, 8. novembar * 20h * SRBIJA – Španija 5:3 (0:2, 2:0, 3:1)

Više informacija o samom turniru u Valdemorou (rezultate mečeva, sastave, statistiku itd.) možete pronaći na linku: http://www.iihf.com/competition/569/group-l/