SP U20: "Orlići" preboleli poraz od Španije i deklasirali Kinu

Uprkos teškom psihološkom udarcu dobijenom u meču prvog kola u kojem su mladi srpski hokejaši poraženi od Španije (1:4), "orlići" ipak nisu dozvolili da on previše utiče na njihovo dobro raspoloženje koje su gradili prethodnih mesec dana. Srpski mladići već dan kasnije potpuno su nadigrali kinesku selekciju i opravdali ulogu favorita zabeleživši ubedljiv trijumf, a o dominaciji našeg nacionalnog tima najbolje govori odnos udaraca na gol od 69:13! Tri pogotka u goleadi izabranika Nemanje Jankovića postigao je Lazar Leštarić (dve asistencije) koji je proglašen za igrača utakmice, Ivan Glavonjić dao je dva (1as), dok su se po jednom u strelce upisali Ivan Anić (3as), Uroš Bjelogrlić (4as), Petar Novaković (1as), Mirko Đumić (2as) i Pavle Podunavac (3as).

Jasno je odmah bilo da Kina nije dovoljno snažan protivnik da bi pružila ozbiljniji otpor srpskom timu. Domaća selekcija je od starta nametnula visok tempo igre i pak gotovo konstantno držao u trećini protivnika, bacajući na muke golmana Lija Kjujanga (59 odbrana) gotovo u svakom ataku na gol. Odlično je funkcionisao naš "pauer plej" koji je već u prvoj trećini dva puta realizovan, golovima Ivana Anića i Petra Novakovića. Ova dva gola "razdvojio" je i jedna pogodak u "šort hendu", kada je Stefan Bošković odlično prošao celu odbranu, a zatim lepo odložio pak za kapitena Uroša Bjelogrlića.

Detalji sa meča prvog kola SP U20 u Novom Sadu između Španije i SrbijeFoto: Mirko Lazović

Koliko je Kina bila nedorastao protivnik pokazuje i činjenica da su naši hokejaši neretko napadali gol rivala čak i kada je imao igrača više na ledu, pa je i u drugoj trećini viđen jedan "šort hend" pogodak, ovog puta Ivana Glavonjića za 5:0 već u 27.minutu. Prethodno je Mirko Đumić na najbolji mogući način najavio svoj 17. rođendan, pogodivši mrežu protivnika već posle stotinak sekundi igre u drugom nastavku. Inače, naši igrači sjajno su se branili čak i u situaciji "3 na 5", a kada je otpustio i takav, jedan od retkih pokušaja Kine da stigne do počasnog gola, Glavonjić je u situaciji "1 na 0" još jednom nadmudrio Lija i doneo vođstvo od 6:0. Sjajnu drugu trećinu krunisali su golovima i Lazar Leštarić u 33. i Pavle Podunavac u 39. minutu, sjajno se snašavši pred golom protivnika.

I u poslednjem periodu ista slika na ledu. Silovito su igrali naši hokejaši do kraja, a u tim momentima "razmahao" se Lazar Leštarić kojem je pet minuta igre u nastavku bilo dovoljno da sa još dva pogotka kompletira "het-trik" i ponese epitet igrača utakmice. Između dva njegova pogotka Mirko Đumić je imao priliku da postigne i drugi pogodak, ali nije iskoristio najstrožu kaznu. Malu senku na ubedljiv trijumf naše reprezentacije bacila je povreda kineskog igrača Žuo Žanga koji je zadobio potres mozga posle jednog duela sa Petrom Novakovićem, ali su kasnija ispitivanja utvrdila da povreda ipak nije teže prirpde, iako je napadač gostiju iz Azije do kraja morao van leda.

Inače, treba reći da se u ovom meču prvi put posle dve godine pauze zbog teških povreda zadobijenih u saobraćajnoj nesreći na gol reprezentacije Srbije vratio Jovan Feher koji je uspeo da zabeleži "šat-aut", zaustavivši 13 udaraca kineskih hokejaša na naš gol.

U ostalim mečevima drugog kola Rumunija je zabeležila drugi trijumf na prvenstvu, ovog puta protiv Belgije rezultatom 6:2, dok je Španija ubedljivo savladala Australiju 9:3.

Utorak je na Svetskom prvenstvu dan pauze, a Srbija naredni meč igra u sredu od 20 časova, kada se u derbi meču celog šampionata sastaje sa Rumunijom uz DIREKTAN PRENOS na televiziji "Arenasport".

Rezultati drugog dana: Ponedeljak, 18.1.2016.

Rumunija – Belgija 6:2 (0:2, 0:4, 0:2) Španija – Autralija 9:3 (4:1, 4:1, 1:1)SRBIJA – Kina 10:0 (3:0, 5:0, 2:0)