SP U20: Bolan poraz od Španije na startu

Nisu imali sreće naši mladi hokejaši na startu takmičenja u ledenoj dvorani "SPENS". Nacionalni tim Srbije pretrpeo je bolan i rezultatski ubedljiv poraz na startu takmičenja, iako je tokom 60 minuta igre bio bolji i agresivniji rival od „crvene furije“. Ipak, ni 35 šuteva naspram samo 16 protivnika nije bilo dovoljno za trijumf. Naše mlade hokejaše nije „hteo gol“, dok su Španci svoje prilike koristili i stigli do prvog trijumfa na šampionatu.

Jedini gol za srpsku selekciju postigao je Stefan Bošković, dok je za protivnički tim dva pogotka postigao Pablo Pantoha, dok su po jedan dali kapiten Alfonso Garsija i Ignasio Granel.

Poraz od velikog rivala, s kojim „orlići“ sada već tradicionalno imaju loše iskustvo, znatno kvari planove o visokom plasmanu, iako ni najviši, uprkos ubedljivom porazu, još uvek nije nedostižan. Srpski hokejaši već u ponedeljak igraju svoj drugi meč na turniru, protiv selekcije Kine koja je u utakmici prvog kola ubedljivo poražena od selekcije Belgije rezultatom 5:0. Meč sa jedinom azijskom selekcijom na turniru na programu je u ponedeljak od 20 časova. U prvoj utakmici turnira Rumunija je potvrdila ulogu favorita i slavila ubedljiv trijumf protiv Australije rezultatom 8:0.

Detalji sa meča prvog kola SP U20 u Novom Sadu između Španije i SrbijeFoto: Mirko Lazović

Odlično su delovali na ledu naši mladi "oklopnici". Pokazali su ogromnu želju, mnogo klizanja, isti tempo tokom svih 60 minuta igre, grabili su napred i pokušavali da stignu do vođstva, ali gola nikako nije bilo. Blistao je na golu Španije Ignasio Garsija (34 odbrane), golman koji je iz turnira u turnir proteklih godina protiv naših selekcija U 20 i U18 pokazao posebnu inspiraciju, pa je sada već postao prava "rak rana" srpskim timovima.

Dva puta su naši hokejaši pogađali prečku u prvom delu igre u kojem su potpuno dominirali, imali inicijativu, šanse, ali gola nije bilo. Slično je bilo i u nastavku, inicijativa Srbije se nastavila, ali nije bilo realizacije ni sa igračem više, dok je u jeku srpskih napada Ignasio Granel sredinom drugog dela pogodio mrežu Petra Stepanovića (13 odbrana) i šokirao domaće navijače. Nisu klonuli naši hokejaši, nastavili su u istom stilu, ali realizacije nije bilo, pa se u treći period ušlo sa rezultatskim zaostatkom.

Poslednja trećina počela je kao i obe prethodne, ali je pravi šok usledio u petom minutu poslednjeg nastavka, kada je kapiten Španije Alfonso Garsija iskorsitio jednu gužvu pred napim golom i udarcem sa plave linije iznenadio zaklonjenog Stepanovića. Ipak, reakcija je konačno usledila i to vrlo brzo. Samo 11 sekundi kasnije Stefan Bošković je šutirao sa plave linije i konačno savladao Garsiju i tako u momentu prebacio psihološku prednost na našu stranu.

Međutim, inicijativa se nije odrazila i na rezultat. Ponovo je naše konstantne napade presekao gol gostiju koji je stigao u 49. minutu kada je pablo Pantoha pogodio naš gol i tako nagovestio trijumf Španije. Nije bilo predaje u redovima našeg tima, iako su evidentno mnogo psihički pali. Napadi su nastavljeni, u poslednja dva minuta selektor Nemanja Janković pokušao je i povlačenjem Stepanovića sa leda, ali su gol do kraja uspeli da postignu samo Španci, devet seknudi pre kraja kada je Pantoha još jednom pogodio, ovog puta u praznu mrežu za konačnih 1:4.

U prvoj utakmici turnira Rumunija je potvrdila ulogu favorita i slavila ubedljiv trijumf protiv Australije rezultatom 8:0.

Rezultati prvog dana: Nedelja, 17.1.2016.

Australija – Rumunija 0:8 (0:2, 0:4, 0:2) Kina – Belgija 0:5 (0:2, 0:2, 0:1) Španija – SRBIJA 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)

Raspored mečeva drugog kola:Ponedeljak, 18.1.2016.

Rumunija – Belgija (13h) Španija – Australija (16.30h) SRBIJA – Kina (20h)