Kvalifikacije za ZOI 2018: Hrabri “orlovi“ namučili Britance, ali nisu imali snage za iznenađenje

Srpski hokejaši pružili su značajno veći otpor Britancima, nego što je to bilo u meču prvog kola protiv domaćina Italije (0:8), ali nisu uspeli da načine iznenađenje protiv favorizovanog protivnika protiv kojeg su dva puta stizali do izjednačenja, a na sredini susreta imali potpuni rezultatski egal (2:2). Ipak, britanski hokejaši u drugoj polovini susreta zaigrali su znatno angažovanije (ukupan broj udaraca na gol 52-16) i opravdali ulogu favorita, sačuvavši tako nadu da će u nedeljnom susretu sa domaćinom Italijom moći da izbore plasman u završni krug kvalifikacija za ZOI u Pjongčangu.

"Orlovi" su, s druge strane, hrabrom i angažovanom igrom pokazali da mogu da se nadmeću i sa kvalitetnijim rivalima od sebe, što će posebno značajno biti na Svetskom prvenstvu u Španiji početkom aprila, na kojem će se, između ostalih, takmičiti i protiv selekcije Holandije, koja će biti poslednji protivnik našeg tima na turniru u Kortini dAmpeco, u nedelju od 17 časova.

Golove za naš nacionalni tim postigli su Nenad Raković (asistencija Andrej Cvik) i Uroš Bjelogrlić (Dimitrije Filipović), dok je u redovima Velike Britanije najbolji Dejvid Klark sa dva gola. Po jedan pogodak i dve asistencije zabeležili su Kolin Šilds i Robert Lahovic, a u strelce se još upisali Metju Dejvis i Džonatan Boksil.

"Orlovi" koji su u ovom meču igrali bez bolesnog i povređenog Srđana Ristića, posle početnog vođstva Britanaca preko Kolina Šildsa, uspeli su da uspostave balans u igri. u jednom delu čak i inicijativu, i golom Nenada Rakovića na dodavanje Andreja Cvika izjednače posle osam minuta igre. Naš protivnik je do kraja prvog perioda uspeo da dođe do novog vođstva pogotkom Metjua Dejvisa, ali je Srbija igrala sasvim ujednačen hokej sa rivalom (odnos šuteva u prvom period 12-9 za Britance).

Reprezentativci Srbije na Svetskom prvenstvu na Islandu 2015. godineFoto: Elvar Freyr Pálsson

Ipak, nastavak Ostrvljani počinju veoma nervozno, dobijaju tri kazne u nizu, što "orlovi" koriste preko kapitena bronzanih "orlića" iz Novog Sada Uroša Bjelogrlića, koji je u 26. minutu iskoristio asistenciju Dimitrija Filipovića i materijalizovao prednost od dva igrača više za naš tim. Ipak, to je trglo favorizovanog rivala, a steglo naše hokejaše, pa je Velika Britanija na sredini meča stigla i do trećeg vođstva, preko Džonatana Boksila. Loš period igre tek je usledio, jer su i naši igrači, poput svog rivala u narednim minutima nanizali tri kazne i praktično dali "zicer" protivniku za vođstvo od 4:2 koje mu je u 36. minutu doneo Dejvid Klark, takođe u dvostrukom "pauer pleju".

Iako je postojala i nada i volja među "orlovima", u igri našeg tima nije bilo dovoljno svežine za novi udarac ostrvskim hokejašima. Velika Britanija je dominirala iu završnih 20 minuta (odnos šuteva 16-3), a naši hokejaši uspeli su samo da odbrane svoj gol, ne i da ozbiljnije ugroze protivnički, sve do 55. minuta kada je Dejvid Klark svojim drugim uzastopnim golom, iskorstio "pauer plej" i rešio pitanje pobednika (5:2), da bi u poslednjem minutu Robert Lahovic krunisao odličnu partiju i dvema asistencijama dodao i pogodak u „šort hendu" za konačnih 6:2.

U drugom meču dana, Italija je posle mnogo muke uspela da slomije otpor veoma neugodne selekcije Holandije i slavi rezultatom 4:2 (2:1, 1:1, 1:0). Holanđani su se nametnuli kao veoma ozbiljan rival domaćem timu i tek u poslednjih 20 minuta poklekli pred "azurima", pa će nedeljni duel Velike Britanije i domaćina turnira (20.45 časova) odlučiti putnika u treći krug kvalifikacija koji se igra u septembru. U zavisnosti od toga ko bude trijumfovao u tom susretu, znaće se i da li će putovati na turnir u Norvešku ili Belorusiju.

Kvalifikacije za ZOI 2018. – Grupa G (Kortina dAmpeco, Italija)

Drugo koloVelika Britanija – SRBIJA 6:2 (2;1, 2:1, 2:0)Holandija – Italija 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

TABELA: Italija 6, Velika Britanija 6, Holandija 0, SRBIJA 0.