Kvalifikacije za ZOI 2018: Častan oproštaj “orlova“ za kraj uspešnog olimpijskog ciklusa, Italijani u trećoj rundi

Srpski hokejaši pružili su odličan otpor favorizovanom protivniku, ali nisu uspeli da u potpunosti iznenade selekciju koja je pre ovog kola, poput naše, zabeležila dva poraza. Izabranici Marka Kovačevića posle prve trećine imali su rezultatski zaostatak od dva gola, ali su odličnim startom u drugom periodu stigli do izjednačenja. "Lale" su potom preuzele kontrolu igre, do poslednjeg odmora ponovo došle do prednosti od dva gola, pa ni pogodak Dimitrija Filipovića u "šort hendu" pet minuta pre kraja za nadu "orlova" nije omeo našeg rivala, koji je sa tri gola u finišu meča stigao do ubedljivog trijumfa – 3:7.

Iako su zabeležili sva tri poraza na turniru u Italiji, "orlovi" nisu razočarali igrom protiv rivala koji su, realno gledajući, po kvalitetu hokeja ipak značajno ispred našeg nacionalnog tima, a solidne partije u Kortini bile su potvrda dobrog rezultata zabeleženog u prvom kvalifikacionom krugu igranom novembra meseca u madridskom pregrađu Valdemoro, kada je naša selekcija izborila plasman u drugu rundu. Osim toga, ovaj turnir biće odlična priprema za "krunu" reprezentativne sezone u aprilu u španskoj Haki, kada će na Svetskom prvenstvu Divizije II, Grupe A, jedan od protivnika ponovo biti selekcija Holandije.

Golove za naš nacionalni tim u meču sa "lalama" postigli su 17-godišnji Mirko Đumić (asistencija Dragan Komazec), Nemanja Vučurević (Pavel Popravka) i Dimitrije Filipović (Marko Milovanović). U redovima Holanđana sa po dva gola najbolji bili Majk Dalhujzen (dve asistencije) i Mič Brujsten (1as), dok su se po jednom u strelce upisali Nardo Nahtzam, Rejnije Stats i Kevin Brujsten.

Holanđani su prilično sigurno počeli meč, pokazali da nisu bez razloga favoriti u ovom susretu i već na isteku prvog minuta igre stigli do vođstva golom Miča Brujstena. Konsolidovali su se naši hokejaši, igrali vrlo disciplinovano u nastavku, ali je protivnik u završnici prvog dela igre ipak uspeo da inicijativu (odnos šuteva u prvoj trećini 15-8) pretoče u novi gol, a ponovo je koban za naš tim bio Brujsten.

Nemanja Vučurević slavi gol u meču sa Australijom vredan bronzane medalje na Svetskom prvenstvu u Beogradu 2014. godine

Rezultatom 2:0 otišlo se na prvi odmor, a početak drugog perioda igre doneo je prai "bum", pre svega u rezultatu našeg tima. Holanđani su nastavili sa inicijativom, ali su "orlovi" posle pet minuta igre prvi stigli do gola, a postigao ga je najmlađi igrač na turniru u Italiji, 17-godišnji Mirko Đumić koji je iskoristio dodavanje Dragana Komazeca i smanjio rezutat. Nisu se tu zaustavili naši hokejaši, jer su na polovini susreta ponovo šokirali favorizovanog rivala i prvim golom Nemanje Vučurevića na turniru, posle asistencije Pavela Popravke, došli do poravnanja rezultata (2:2).

Ipak, gotovo identično kao u meču sa Velikom Britanijom, naše izjednačenje je probudilo rivala, a i ovog puta prve kazne srpskih hokejaša donele su protivniku novu prednost. Holandija je u poslednja dva minuta igre dva puta zatresla mrežu i u ovom meču sjajnog Arsenija Rankovića (ukupno 52 odbrane), preko Narda Nahtzama i Majka Dalhujzena, i tako ipak otišla na poslednji domor sa ozbiljnom prednošću – 2:4.

U poslednjih dvadeset minuta viđena je potpuna dominacija Holanđana na ledu, ali rival nije uspevao da apsolutnu inicijativu u igri u prvih deset minuta (odnos šuteva 20-0), pretvore u gol. To su naši hokejaši uspeli da iskoriste i u 55. minutu vrate se u igru, golom Dimitrija Filipovića, posle asistencije kapitena Marka Milovanovića. Ipak, radost naših igrača trajala je samo dvadeset sekundi, jer je Majk Dalhujzen svojim drugim golom na meču ponovo vratio prednost rivala na dva gola, da bi potom Rejnije Stats i Kevin Brujsten rešili pitanje pobednika i na kraju doneli ubedljiv trijumf Holandiji – 3:7.

Plasman u završnu treću rundu kvalifikacija za ZOI u Pjongčangu 2018. izborila je selekcija Italije koja je u poslednjem meču turnira bila bolja od Velike Britanije rezultatom 6:2 (3:0, 1:1, 2:1), u duelu dve neporažene ekipe u prva dva kola.

"Azuri" su se bolje prilagodili neobičnom sudijskom kriterijumu u odlučujućem meču na turniru i sa dva gola u "pauer pleju" stigli do prednosti od 2:0 već sredinom prve trećine. Do kraja prvog perioda još jednom su uspeli da matiraju odbranu Britanaca, da bi u nastavku prilično rutniski odveli meč ka sigurnoj završnici. Ostrvljani su ipak uspeli da golovima u završnici druge i početkom poslednje trećine nagoveste neizvesniju završnicu, ali je sumnje oko pobednika otklonio Aleksander Gelert u 48. minutu, da bi domaćin do kraja samo potvrdio pobedu golom u praznu mrežu u poslednjem minutu.

Italijani su tako iskoristili prednost domaćeg leda, potvrdili ulogu favorita (najbolje su rangirana selekcija u drugom krugu kvalifikacija u sve tri svetske grupe) i izborili plasman u završnu rundu koja će se u septembru igrati u Norveškoj, a na kojoj će pored "azura" i domaćina učestvovati i selekcije Francuske i Kazahstana.

Kvalifikacije za ZOI 2018. – Grupa G (Kortina d’Ampeco, Italija)