PS, finale plej-ofa: Odličan derbi, mnogo preokreta i Partizanov revanš Zvezdi

Aktuelni šampion Srbije je odbranu titule počeo trijumfom nad najvećim rivalom kojem se revanširao za dva poraza u ligaškom delu sezone. Crno-beli su u fer i korektnom meču punom preokreta i bez ikakvih incidenata nalik onim iz drugog ovosezonskog duela, do trijumfa stigli pobedničkim golom Nemanje Jankovića u "pauer pleju" tri minuta pre kraja i tako stigli do vođstva u seriji koja se igra do tri pobede. Partizan je nošen velikom podrškom svojih navijača, kojih je u ovom susretu imao više nego nominalni domaćin Crvena zvezda, odigrao vrlo motivisano, sa ogromnom željom da posle dva vezana poraza u prvom delu sezone pobedom startuju pohod na 11. uzastopnu titulu.

Pored Jankovića koji je uz pogodak upisao i dve asistencije, po jedan gol u ekipi Partizana postigli su Igor Zubov, Pavle Ogrizović, Nenad Raković i Dimitrije Filipović (1A). S druge strane, odličnu partiju u ekipi Crvene zvezde pružio je slovenački internacionalac David Sefič koji je, poput Jankovića, uz jedan postignut pogodak upisao i dva dodavanja za gol. Po jedan pogodak i asistenciju među crveno-belima su zabeležili Pavel Popravka i slovački internacionalac Lukaš Klima, dok se u strelce upisao i ruski internacionalac Dmitrij Markelov.

Partizan je odlično počeo meč, dok su crveno-beli u duel ušli preagresivno, pa su u prvih šest minuta čak tri puta imali igrača manje, a crno-beli su to iskoristili na najbolji mogući način. Partizan je poveo golom Igora Zubova koji je udarcem sa plave linije iznenadio zaklonjenog Petra Hričinu i tako realizovao dodavanja Evgenija Vlasova i Marka Milovanovića. Već na izmaku šestog minuta Partizan je posle isključenja Markelova i Cronogorca udvostručio prednost. Imao je tim Nikole Bere dva igrača više na ledu, kada je Pavle Ogrizović pogodio za ozbiljnu prednost Partizana (0:2). U nastavku Zvezda preuzima inicijativu, u nekoliko napada preti Alekseju Trifonovu, ali promene rezultata nije bilo.

Detalj iz prvog meča finala plej-ofa Prvenstva SrbijeFoto: SHLS

Nastavak donosi potpuni rezultatski preokret. Crvena zvezda već posle nepuna četiri minuta igre u drugom periodu stiže do smanjenja rezultata, a ovog puta je isključenje skupo koštalo Partizan i Bobana Čukovića, pošto je Pavel Popravka pogodio posle akcije Crnogorca i Sefiča. Prvi strelac i poenter ligaškog dela takmičenja pokazao je još jednom da mu bivši klub "leži" (u prve dve utakmice postigao četiri gola i tri asistencije), a iako je Zvezda nastavila sa pritiskom (šutevi 18-8 u drugoj trećini za Crvenu zvezdu), promene na semaforu nije bilo sve do poslednjih pet minuta drugog perioda. Igrao se 36. minut kada je David Sefič vrlo raspoloženu partiju krunisao golom i na lep način obeležio akciju Anića i Klime. U samoj završnici drugog perioda, kada se činilo se da će se na poslednji 15-minutni odmor otići sa rezultatskim egalom, Dmitrij Markelov je pogodio za vođstvo Zvezde, čime je na najbolji mogući način obeležio odličnu saradnju Popravke i Sefiča kojima su "otišle" asistencije.

U poslednjih 20 minuta viđena je prava borba, kakvu su ljubitelji hokeja u ledenoj dvorani "Pionir" iščekivali. I jedni i drugi žarko su želeli trijumf, a Crvenu zvezdu dve neopreznosti, odnosno kazne (previše igrača na ledu i udarac u predelu glave Uglješe Novakovića na Vlasovim), umalo nisu koštale gubitka vođstva. Uspeli su crveno-beli da se odbrane čak i u situaciji "3 na 5", ali je Partizan u 46. minutu ipak uspeo da dođe do izjednačenja. U gužvi pred golom Hričine Nenad Raković je nekako ugurao pak u mrežu Crvene zvezde, a iako je tim Nenada Milinkovića protestovao kod slovenačko-hrvatskog sudijskog tandema (dogovorom klubova odlučeno je da finalnu seriju sude IIHF-ove sudije) Lešnjak – Krčelić, tražeći ometanje golmana, arbitri su pokazali na centar leda, pa je borba za vođstvo u finalnoj seriji krenula ispočetka.

Duel Uroša Bjelogrlića i Marka Milovanovića u prvom meču finala plej-ofaFoto: SHLS

Crveno-beli su ostali pod utiskom te situacije i u sledećim momentima, pa je samo tridesetak sekundi kasnije njihova odbrana ponovo kapitulirala, za novi preokret u meču. Nemanja Janković je pripremio poziciju za šut Borisa Gabrića, a njegov odličan udarac u gol je skrenuo Dimitirje Filipović. Zvezda je u nastavku nastojala da stigne do izjednačenja i meč uvede u egal završnicu i izbori produžetak, a u tome je i uspela pet minuta pre kraja. Crveno-beli imali su "pauer plej" kada je Dominik Crnogorac upisao drugu asistenciju na meču, a slovački internacionalac Lukaš Klima pogodio za veliku radost Zvezdinih navijača (4:4). Kada se već razmišljalo o produžecima i dodatnoj neizvesnosti, Nemanja Janković je sjajnim udarcem iskosa sa desne strane matirao Hričinu za delirijum Partizanovog dela publike i vođstvo od 5:4. Pokušali su crveno-beli da još jednom stignu u situaciju da se bore za pobedu, u poslednjem minutu Milinković je sa gola povukao golmana, ali promene rezultata nije bilo čak ni u situaciji "6 na 5", pa su crno-beli upisali prvi trijumf na startu finalne serije – 4:5.

Naredni meč serije igraće se u ponedeljak, 14. marta u 17.30 časova, umesto u utorak kako je prvobitno planirano. Do pomeranja je došlo zbog bezbednosnih mera, budući da se u utorak uveče u velikoj dvorani "Aleksandar Nikolić" igra meč plej-ofa ABA lige u košarci između Crvene zvezde i Cedevite.

PRVENSTVO SRBIJEFinale

Crvena zvezda – Partizan 4:5 (0:2, 3:0, 1:3)Crvena zvezda – Partizan (ponedeljak, 14. mart, ledena dvorana "Pionir")Partizan – Crvena zvezda (petak, 18. mart, ledena dvorana "Pionir")Partizan – Crvena zvezda (nedelja, 20. mart, ledena dvorana "Pionir") *Crvena zvezda – Partizan (utorak, 22. mart, ledena dvorana "Pionir") *