SP U18: Počelo Svetsko prvenstvo, Estonci prejaki za borbene "orliće"

Estonci su bili bolji rival na otvaranju svetskog šampionata i opravdali ulogu prvog favorita turnira. Iako su „orlići“ rezultatski gledano pružili izuzetan otpor, a borbenošću čak tri puta uspevali da poravnaju rezultat posle vođstva protivnika u drugoj trećini, odnos šuteva ka golu pruža pravu sliku o inicijativi Estonaca – 49:16 u korist protivnika. Estonija se na taj način revanširala našem najmlađem nacionalnom timu za poraz sa SP 2014. godine kada je Srbija iznenadila Estonce i na njihovom ledu u Talinu slavila rezultatom 4:3.

Dva gola u porazu našeg tima postigao je kapiten Luka Vukićević (jedna ssistencija), dok se u strelce upisao i Mirko Đumić (takođe upisao asistenciju). Dva pogotka za Estoniju dao je Nikita Minin, dok su se po jednom u strelce upisali Nikita Kozorev, Maksim Simonov i Vladimir Nestercjuk.

Detalj iz meča prvog kola SP U18 između Sribje i EstonijeFoto: YouTube Printscreen/Canal FEDH

Estonija je vodila posle prvih 20 minuta golom Minina u 11. minutu. Imali su popularni Esti inicijativu, uputili 13 udaraca na gol Mitića u prvom delu naspram samo četiri šuta "orlića", ali se na prvi odmor otišlo rezultatom 1:0 za našeg protivnika. Nastavak počinje odlično. U jednom kontranapadu Luka Vukićević je izbio sam pred golmana Erporta i poravnao rezultat u trrnucima kada je naš tim imao igrača manje na ledu. Nažalost, samo dva minuta kasnije Kozorev je doneo Estoncima novo vođstvo, ali je u gotovo preslikanoj situaciji iz 22. minuta, samo šezdeset sekundi kasnije Vukićević iskoristio dodavanje Mirka Đumića u kontri i svojim drugim golom, ponovo u "šort hendu" doneo novo izjednačenje – 2:2.

Ipak, na sredini susreta Simonov je pobegao odbrani našeg tima i savladao Mitića za treće vođstvo svoje ekipe (2:3). Iako su i u drugom periodu u podređenom položaju (odnos udaraca na gol 21-9 u korsit Estonaca), naši hokejaši još jednom uzvraćaju, a ovog puta kapiten Vukićević uzvratio je asistenciju Mirku Đumiću koji se odlično snašao pred golom protivnika i iz neposredne blizine postigao prvi gol na turniru – 3:3.

Pozdrav reprezentativaca Srbije i Estonije posle meča prvog kola SP U18 u ValdemorouFoto: YouTube Printscreen/Canal FEDH

Međutim, već posle tri minuta igre u poslednjem periodu Nestercjuk se dobro snašao u gužvi pred golom Srbije, da bi već na isteku 45. minuta Minin postigao svoj drugi pogodak pošto se pak nesrećno provukao ispod ruke inače odličnog golmana Juga Mitića (čak 44 odbrane) za ozbiljnu prednost 3:5. Pokušali su "orlići" da uhvate priključak, ali su Estonci i u nastavku igre pokazali da su opasniji rival. Selektor našeg tima Jovica Rus hazarderskim potezom probao je da vrati naš tim u meč, pošto je na više od četiri minuta pre kraja povukao sa leda golmana Mitića, ali mladi srpski hokejaši nisu uspeli da smanje rezultat ni u situaciji "6 na 4" koju su u tim trenucima imali, tako da je do kraja ostalo 5:3 za Estonce.

U prvom meču uvodnog kola Belgija je savladala Island rezultatom 5:4, posle preokreta u poslednjem periodu. Poslednji meč prvog kola igraju domaća selekcija Španije i Kina od 20 časova. Upravo će "crvena furija" biti naredni rival Srbije, u nedelju od 20 časova na klizalištu dvorane "Fransisko Fernandez Očoa".

Svetsko prvenstvo U18 – Valdemoro (Španija)Prvo kolo – Subota, 26. mart

Island – Belgija 4:5 (2:1, 1:1, 1:3)SRBIJA – Estonija 3:5 (0:1, 3:2, 0:2)Španija – Kina (20h)

Raspored mečeva reprezentacije Srbije na Svetskom prvenstvu U18 u Valdemorou:

Subota, 26.3.2016.   SRBIJA – Estonija 3:5 (0:1, 3:2, 0:2)Nedelja, 27.3.2016.   20h   Španija – SRBIJAPonedeljak, 28.3.2016.   slobodan danUtorak, 29.3.2016.   16.30h   SRBIJA – BelgijaSreda, 30.3.2016.   slobodan danČetvrtak, 31.3.2016.   13h   Kina – SRBIJAPetak, 1.4.2016.   13h   SRBIJA – Island

Sve rezultate, livescore sa utakmica, kompletne statistike i sastavi svih selekcija će uoči i tokom takmičenja biti dostupni na internet stranici Međunarodne hokejaške federacije posvećenoj SP U18 u Valdemorou, na adresi: http://www.iihf.com/competition/550/statistics.html.