Kvalifikacije za SP: Veliki preokret „Orlova“, pa nesrećan poraz u poslednjim sekundama

"Orlovi" su se u utakmici koja je mogla da im donese borbu za treće mesto digli „iz pepela", posle 0:4 krajem prve četvrtine sa pet vezanih golova stigli su do prednosti sredinom poslednjeg perioda, ali ih je nedostatak koncentracije i nesrećna intervencija golmana Ivana Belića u poslednjim trenucima susreta koštao pobede. Čuvar mreže Srbije je samo dvadesetak sekundi pre kraja susreta pri rezultatu 5:5 hrabro izleteo ispred svog gola u pokušaju da stigne do paka pre Jurea Stopara, ali nije u tome uspeo, pa je Makedonija slavila pobedu koja joj omogućava da se u subotu protiv Izraela bori za treće mesto na turniru, dok će Srbija u meču sa Belgijom odlučiti o osvajaču pete pozicije (subota, 16 časova).

Sjajnu partiju kojom je pokrenuo našu selekciju iz rezultatskog deficita, u ovom meču pružio je Marko Brkušanin koj je zabeležio het-trik, dok su se po jednom u strelce upisali Mirko Đumić i Lazar Leštarić. Dva gola za Makedoniju postigao je Bostjan Kos, dok su po jednom mrežu Srbije pogodili Stefan Deckovski, Rok Šimsič, Davor Anastasov i Jure Stopar, strelac pobedničkog gola.

„Orlovi" su meč počeli vrlo uspavano, protivnik je sa mnogo više energije započeo susret i vrlo brzo stigao do ogromne prednosti. Srpski hokejaši bili su neprepoznatljivi u odbrani, dozvolili su rivalima da nekoliko puta prođu po bokovima, a zatim udarcima iz daljine iznenade Ivana Belića golova pošto nenadanim udarcima iz daljine ili pravovremenim dodavanjima u sredinu. Tako je već posle devet minuta igre na semaforu bilo velikih 4:0 u korist makedonske reprezentacije.

Ipak, nadu našem timu vratio je Marko Brkušanin koji je četiri sekunde pre kraja prvog perioda realizovao kazneni udarac i najavio bolju igru Srbije u nastavku. „Orlovi" su zaigrali mnogo agilnije i konstantno vršili pritisak na gol rivala koji se u drugoj četvrtini uglavnom opredelio za igru iz kontranapada. Međutim, inicijativa nije donela dovoljan broj ozbiljnih prilika, pa su Makedonci relativno lako izlazili na kraj sa napadima našeg nacionalnog tima. Tako je bilo sve do 23. minuta kada smo imali priliku da realizujemo igrača više, ali je umesto toga vrlo brzo i Srbija ostala sa igračem manje na terenu, pa je osnovni cilj do poluvremena bio odbraniti svoj gol, u čemu smo i uspeli.

"Orlovi" slave gol Leštarića za 3:4 posle početnih 0:4Foto: YouTube Printscreen/Sport PlatinTV

Iako je inicijativa Srbije viđena i na startu drugog poluvremena, ozbiljnih šansi nije bilo, da bi tek na isteku 29. minuta Mirko Đumić u kontranapadu lepim prodorom po levom krilu i preciznim udarcem iskosa sa leve strane savladao protivničkog golmana. Čuvar mreže Makedonije nije bio pribran ni dva minuta kasnije kada je u „pauer pleju" za Srbiju slabo intervenisao posle udarca Lazara Leštarića, pa je pak otklizao preko gol linije za potpuno aktivnih 3:4 pred poslednju četvrtinu.

Treći gol na meču Marka Brkušanina za potpuni preokret Srbije i vođstvo od 5:4Foto: YouTube Printscreen/Sport PlatinTV

„Orlovi" su se na taj način potpuno vratili u meč, a uvodni minut završnog perioda doneo je dugo građeni povratak, kada je posle još jedne situacije sa igračem više Brkušanin bio precizan sa plave linije za potpuni egal – 4:4. Usledio je period nervozne igre na obe strane, da bi tačno na sredini poslednje četvrtine sjajni Brkušanin još jednom pogodio za vođstvo Srbije. Ipak, samo minut kasnije Makedonci stižu do poravnanja, pošto je Davor Anastasov iskoristio neopreznost u našoj odbrani, da bi u poslednjem minutu usledio veliki šok za srpski tim. Posle jednog dobrog napada „Orlova", pak je ispucan u polje, golman Belić pokušao je da stigne do njega pre Jurea Stopara, ali nije uspeo, pa je makedonski reprezentativac pogodio praznu mrežu za konačnih 6:5.

Srbija je na taj način takmičenje u grupi A završila na trećoj poziciji, iza Austrije i Makedonije, pa će se u subotnjim mečevima plasman sastati: Bugarska – Turska (14), Srbija – Belgija (16), Makedonija – Izrael (18) i Austrija – Letonija (20).

2017 IIHF Svetsko prvenstvo Divizije I – KvalifikacijeŠtajndorf, Austrija (22-25. jun 2016)

Parovi poslednjeg kola:

Grupa AMakedonija – SRBIJA 6:5 (4:1, 0:0, 0:2, 2:2)Austrija – Bugarska 12:0 (4:0, 2:0, 2:0, 4:0)

TABELA:

Tim G W WE LE L GF:GA Diff PTS
1. Austrija 3 3 0 0 0 34:4 30 9
2. Makedonija 3 2 0 0 1 19:21 -2 6
2. SRBIJA 3 1 0 0 2 21:21 0 3
4. Bugarska 3 0 0 0 3 9:37 -28 0

Grupa BIzrael – Turska 12:2 (4:0, 3:0, 2:1, 3:1)Letonija – Belgija 13:4 (2:2, 6:0, 3:0, 2:2)