Kvalifikacije za SP: Novi preokret „Orlova“, furiozan finiš protiv Belgijanaca za peto mesto

U izuzetno interesantnom susretu “Orlovi” su posle mnogo rezultatskih obrta stigli do zasluženog trijumfa sjajnom igrom u završnici meča u kojoj su sa pet vezanih golova preokrenuli prednost rivala od 5:4 i na kraju slavili ubedljiv trijumf. Srpski hokejaši na taj način takmičenje su završili na petom mestu u konkurenciji osam reprezentacija, u svom tek drugom zvaničnom nastupu u istoriji, pošto je naša selekcija u hokeju na rolerima prvi put formirana tek pre dve i po godine.

Tri gola za Srbiju u ovom meču, poput prethodnog duela sa Makedonijom, ponovo je postigao Marko Brkušanin, i time potrvdio epitet najboljeg igrača naše selekcije na ovom turniru sa devet golova i četiri asistencije. Dva puta strelac je bio Lazar Leštarić, a po jednom su se u strelce upisali Uroš Brestovac, Andrej Cvik, Nemanja Nikolić i Uroš Aleksić. U redovima Belgije tri gola postigao je Ben van de Bohert, dok su po jedan pogodak zabeležili Olivije Selve i Kristof van Loj.

Hokejaši Letonije igraće naredne godine na Svetskom prvenstvu Divizije I u Slovačkoj, pošto su u meču za prvo mesto na turniru u Štajndorfu nadigrali domaćina Austriju rezultatom 4:2. Selekcija Izraela zauzela je treće mesto, pošto je u meču za plasman bila bolja od Makedonije rezultatom 10:5. U prvoj utakmici poslednjeg dana takmičenja Bugarska je ubedljivo savladala Tursku rezultatom 10:4 i zauzela sedmo mesto na turniru, dok su Turci zauzeli poslednju poziciju.

Naši reprezentativci uspeli su da se psihološki uzdignu posle nesrećnog poraza od Makedonije (5:6) i samo dan kasnije odigraju verovatno najbolji meč na turniru. Igralo se vrlo otvoreno u prvoj četvrtini, smenjivali su se napadi na jednog, odnosno drugoj strani. Belgijanci su do prednosti stigli već u drugom minutu golom Bena van de Boherta, ali su „Orlovi“ uzvratili pet minuta kasnije kada je Uroš Brestovac realizovao „pauer plej“ za naš tim. Ipak, do kraja prvog dela igre „Crveni đavoli“ su ponovo stigli do prednosti posle jednog kontranapada i uz malo sreće za strelca Olivijea Selvea

Međutim, već sâm start nastavka donosi mnogo bolje raspoloženje našem timu, pošto je Lazar Leštarić lepo prošao kroz odbranu rivala i pogodio za izjednačenje, da bi u 17. minutu Marko Brkušanin realizovao još jednog igrača više za našu selekciju i rezultatski preokret. Do polovine susreta Belgijanci su mahom imali inicijativu, naši hokejaši su na drugoj strani pretili iz kontranapada, ali nije bilo golova.

Belgijancu su uspeli da dođu do izjednačenja već posle pola minuta igre u nastavku, pošto je Van de Bohert novim pogotkom realizovali „pauer plej“ koji su dobili u završnici prvog poluvremena. Ipak, samo minut i po kasnije Andrej Cvik se odlično snašao pred golom rivala i iz okreta pogodio za novu prednost. Međutim, u narednim minutima usledio je pad u igri našeg tima, koji su Belgijanci iskoristili i trećim golom Van de Boherta, a zatim i Kristofa van Loja stigli do novog vođstva.

Drama je nastavljena i u završnici trećeg perioda, pošto je Brkušanin svojim drugim golom još jednom demonstrirao odličnu igru našeg tima u „pauer pleju“, da bi Nemanja Nikolić na samom startu poslednje četvrtine oduzeo pak u protivničkoj trećini i pogodio za treće vođstvo Srbije na utakmici (6:5). Neizvesnost je trajala do sredine poslednjeg perioda, a onda je dilema oko pobednika nestala u samo dvadeset sekunci, pošto su Leštarić (u još jednom „pauer pleju“) i Uroš Aleksić doneli velikih 8:5. Do kraja susreta „Orlovi“ su i peti put realizovali igrača više, pošto je Marko Brkušanin kompletirao het-trik za konačnih 9:5.

2017 IIHF Svetsko prvenstvo Divizije I – KvalifikacijeŠtajndorf, Austrija (22-25. jun 2016)