MOL liga: Beograd još jednom blizu podviga, šampion se ponovo namučio u "Pioniru"

Dva puta u dva dana hokejaši Beograda bili su na pragu velikog podviga u MOL ligi i to protiv ekipa koje su u srspku prestonicu stigle sa ozbiljnim pedigreom. U petak je iz "Pionira" teškom mukom bodove odnela četvrtoplasirana Ferencvaroš (4:5), a samo dan kasnije ni aktuelni šampion i lider ovogodišnjeg takmičenja Jegešmedvek nije imao nimalo lak zadatak da savlada najmlađi klub u srpskom hokeju. Beogradski "oklopnici" su zabeležili 11. poraz u sezoni, ali su prikazanom igrom i reultatom pokazali da če naša najveća ledena dvorana vrlo uskoro postati mesto sa kojeg će gostujuće ekipe teško moći da kući nose ceo "plen". Ova dva duela pokazala su da srpski hokejaši više nisu ekipa bez iskustva i snage, te da ni mečevi koji se igraju dan za danom više nisu problem za ekipu Kristera Dreberga. Na osnovu svega viđenog u prethodna dva dana, ali i mečevima koji su prethodili gostovanjima mađarskih klubova ovog vikenda, pitanje je samo kada će beogradski tim "proraditi" i početi da beleži pobede, čak i u susretima sa najkvalitetnijim rivalima.

Drugi ovosezonski meč protiv "Polarnih medveda" iz Miškolca počeo je na fantastičan način. Već u osmom minutu Hjugo Turkot je iskoristio grešku gostiju u njihovoj trećini i hitrim udarcem iz okreta savladao Bencea Kiša (ukupno 28 odbrana) za vođstvo domaćina. Nažalost, prednost Beograda nije dugo trajala, jer je već dva minuta kasnije gostujući tim stigao do izjednačenja. Nikolas Kukali je šutirao iskosa sa plave linije, a odlično postavljeni Martin Sađi ispred gola Alekseja Trifonova (25 odbrana) skrenuo pak u mrežu. Samo 80 sekundi kasnije gostujući sastav stiže do preokreta, pošto je Endrju Džonston pogodio u "pauer pleju" za preokret i vođstvo posle prvog perioda – 1:2.

Drugi period igre ponovo je, kao i dan ranije, bio najkvalitetniji u igri srpskog tima. Beograđani su odigrali vrlo moivisano i agresivno, pa su već posle 44 sekunde igre stigli do poravnanja. Dominik Crnogorac je šutirao sa plave linije, Turkot je malo skrenuo pak pred mrežom rivala, a kapiten Dimitrije Filipović pogodio iz neposredne blizine za treći gol u sezoni. Imali su gosti iz Miškolca nešto veću inicijativu u drugoj trećini, ali su prilike Beograđana bile konkretnije. Nadahnuta igra srpskoh tima krunisana je u poslednjem minutu drugog perioda kada je posle jednog kontranapada maestralni Hjugo Turkot još jednom savladao golmana rivala za svoj 16. gol u sezoni, a čak 13. na poslednjih osam mečeva. Kanadski internacionalac njime se učvrstio na prvom mestu liste strelaca sa tri gola više uz tri odigrana meča manje od hokejaša Korone Tomasa Klempe, prvog poentera lige (13G, 11A). Najubojitiji napadač lige poslednji put nije bio strelac pre gotovo mesec dana, umeču protiv Ujpešta u Budimpešti, 17. septembra.

Još jedna izvanredna partija: Hjugo TurkotFoto: SHLS

Izvanredan rezultat posle 40 minuta duela sa najboljim timom lige obećavao je žestoke napade rivala u završnoj trećini. Tako je i bilo, gosti su svim snagama krenuli napred, a do izjednačenja su stigli posle nepunih šest minuta. Beograđani su u nekoliko navrata pokušavali da otklone opasnost pred svojim golom, ali se pak nekako stalno odbijao gostujućim hokejašima, da bi Nikandros Galanis pogodio za izjednačenje. Samo dva minuta kasnije, treći put na meču viđen je potpun rezultatski preokret, pošto je u situaciji "4 na 4" Martin Sađi svojim drugim golom na susretu doneo prednost gostima, krunišući brzopoteznu akciju sa Balažom Ladom posle bulija u trećini Beograda.

Nije to obeshrabrilo domaću ekipu koja je osam minuta pre kraja stigla do izjednačenja. Posle bulija u trećini rivala, Nikola Kerezović je pak iza gola vratio kroz golmanski prostor protivnika, a Robert Sabadoš na drugoj stativi odlično zahvatio pak i pogodio za svoj prvi gol u sezoni i potpuno otvorenu utakmicu pred završnicu. Igrao je naš tim vrlo diciplinovano u poslednjem periodu i nje pravio nepotrebne kazne kao u nekim prethodnim susretima (samo jedna u poslednjoj trećini). Ipak, gosti su uspeli da ponovo stignu do prednosti stotinak sekundi kasnije kada se Laslo Rito izvanredno snašao pred golom Trifonova i jedan odbitak, praktično iz "mrtvog ugla", smestio u mrežu za 4:5. Taj gol očigledno je uticao na samopouzdanje beogradskog sastava koji nije bio dovoljno koknretan u pokušajima da stigne do još jednog izjednačenja u završnici. U poslednjem minutu Dreberg je pokušao da veštačkim "pauer plejom", izvlačenjem Trifonova iz igre, dođe do prilike za gol, ali je jedna tehnička greška šest sekundi pre kraja pružila Adrijanu Totu priliku da definitivno stavi tačku na ovaj susret, golom u praznu mrežu za trijumf gostiju – 4:6.

Posle četiri vezana domaćinstva u kojima su pokazali da će iz Beograda biti izuzetno teško odneti bodove (samo je Jegešmedvek pobedio sa više od jednog gola razlike), srpske hokejaše očekuju dva gostovanja. Već u četvrtak beogradski hokejaši gostuju osmoplasiranom Debrecinu koji je zabeležio samo jednu pobedu u poslednjih sedam mečeva, dok dan kasnije idu na noge Fehervaru, ekipi s kojom se sastao u predsezoni i tesno poražen rezultatom 3:2. I ekipa iz Sekešfehervara igra vrlo promenljiv, pa naš tim i u tom susretu može da se nada povoljnom rezultatu.

Sve rezultate i tabelu dosadašnjeg toka takmičenja u MOL ligi možete da pogledate OVDE.