SP U20: "Orlići" siloviti protiv Belgije, bronza na vidiku

"Orlići" su posle dva tesna poraza od glavnih favorita za plasman u viši rang, Koreje (penalima 2:3) i domaćina Španije (2:4), u trećem kolu zabeležili prvi trijumf, pošto su ubedljivo savladali belgijski nacionalni tim i tako napravili najvažniji korak u borbi za bronzanu medalju sa prošlogodišnjeg SP u Novom Sadu kada su u direktnom duelu sa istim rivalom (pobeda 9:0) izborili plasman na pobednički podijum. Mladi srpski hokejaši do pobede su stigli vrlo mudrom i zrelom taktičkom igrom. Posle dva gola u prvom periodu igre, u nastavku su prepustili inicijativu "Crvenim đavolima", a golu Brusa Halvarta pretili iz kontranapada. Puleni Jovice Rusa iskoristili su gotovo sve ukazane prilike, a najzaslužniji za trijumf bili su napadač Beograda Luka Vukićević i neverovatno lucidni Mirko Đumić.

Vukićević je posle gola u prethodnom kolu protiv Španije, potpuno proradio u duelu sa belgijskim nacionalnim timom u kojem je zabeležio het-trik, dok je hokejaš mađarskog MAC-a pored postignutog gola pri rezultatu 2:1, kada se naš rival vraćao u igru, zabeležio i dve gotovo nestvarne asistencije za Vukićevića. pored njih, prve golove za reprezentaciju Srbije na turniru postigli su Aleksandar Filipović i Dušan Janković. Jedini pogodak za belgijsku reprezentaciju postigao je Oliver de Krok. Na golu našeg nacionalnog tima još jednom je odličan bio Jug Mitić sa 24 zaustavljena šuta (procenat odbrana 96 odsto). Golman Crvene zvezde posle tri kola ima najviše odbranjenih šuteva na šampionatu (čak 110), dok je trenutno na drugoj poziciji po procentu zabeleženih odbrana (93,22 odsto).

Ovom pobedom "Orlići" su i posle sedam godina ostali neporaženi protiv Belgijanaca u mlađim kategorijama, pošto su poslednji put od "Crvenih đavola" izgubili još u decembru daleke 2009. godine u estonskoj Narvi poraženi (3:4), kada su nas Belgijanci u direktnom duelu za opstanak poslali u Diviziju III). Ipak, kako sada stoje stvari, drugi put zaredom u direktnim okršajima dve selekcije naši hokejaši odneli su pobede koje bi mogle da nam donesu bronzanu medalju. Naravno, do pobedničkog postolja ima još mnogo da se igra, ali bi na osnovu svega do sada viđenog trebalo da je najvažniji korak učinjen u duelu sa Belgijom.

Naredni rival na putu ka zacrtanom cilju biće duel protiv Australije koji se igra u sredu od 13 časova. "Kenguri" su danas zabeležili treći poraz na turniru, ovog puta od Koreje rezultatom 4:1. U poslednjoj utakmici trećeg kola Španija je ubedljivo savladala Meksiko rezultatom 10:0.

"Orlići" slave prvi gol Luke VukićevićaFoto: Youtube Printscreen/Federación Española de Deportes de Hielo

Srbija je do prednosti stigla već u šestom minutu kada je u jednom kontranapadu Mirko Đumić izvanredno uposlio Luku Vukićevića koji je pucao iz prve, fantastično zahvatio pak i pogodio za vođstvo. I u nastavku prvog dela igre naši hokejaši bili su bolji rival (ukupno 16 udaraca, naspram četiri šuta rivala), ali je i drugi gol postignut posle kontraudara. Aleksandar Filipović je prihvatio pak na centru leda, sjajno prošao svog čuvara, a zatim preciznim šutem poslao pak iza leđa Halvarta. Iako se nije najjasnije videlo da li je pločica prešla gol crtu, sudija iza gola pokazao je da je gol regularan, a glavni arbitar to je usvojio – 2:0

Tim rezultatom otišlo se na odmor, a u nastavku je rival zaigrao mnogo angažovanije. Već posle dva minuta igre Oliver de Krok vratio je Belgiju u igru, a taj gol dao je krila "Crvenim đavolima", ali ih je vrlo brzo na led spustio Mirko Đumić. Mladi napadač budimpeštanskog MAC-a je posle jednog bulija u trećini Belgije primio pak na bekovskoj poziciji, a zatim preciznim "snepšotom" pogodio za novu prednost od dva gola. Sve je praktično bilo rešeno samo 68 sekundi kasnije kada je naš tim odigrao sjajnu polukontru kada je posle dodavanja Andrije Španjevića i udarca Filipa Pajevića pak u mrežu sjajnom reakcijom skrenuo Dušan Janković. Od tog momenta kreće ofanziva rivala, koja je bila proizvod što taktike, što nekoliko kazni našem timu. Međutim, srpski "oklopnici" odlično su se branili, da bi minut i po pre kraja bila viđena najlepša akcija na meču.

Trenutak kada Vukićevića postiže gol posle asistencije ĐumićaFoto: Youtube Printscreen/Federación Española de Deportes de Hielo

Posle "fejs-ofa" u trećini Belgije Mirko Đumić je na maestralan način pokupio buli, krenuo ka golu Belgijanaca, a zatim prelepo poslao pak na drugu staivu gde Luki Vukićeviću ostao lakši deo posla da pločicu samo gurne u praznu mrežu nemoćnog Halvarta. Rezultatom 5:1 otišlo se na poslednji odmor, a zanimljivo je da su naši hokejaši u drugom delu igre uputili samo tri udarca u gol rivala, naspram 11 šuteva Belgijanaca, ali su sva tri naša pokušaja završila u mreži. Treći period značio je praktično samo odrađivanje posla, naš tim odlično je kontrolisao rezultat, a uprkos tri vezana isključenja na startu poslednje deonice, gola nije bilo. Do kraja susreta viđen je još samo jedan, opet u mreži Belgije. Igrao se 54. minut kada je Lazar Leštarić na našoj plavoj liniji izbacio jedan pak iz opasne zone i time "izbacio" i Luku Vukićevića u kontru, a mladi hokejaš Beograda sjajno je pucao iskosa sa leve strane, "bezobrazno" poslavši pak kroz noge protivničkom čuvaru mreže za konačnih i ubedljivih 6:1.

Rezultati trećeg kola:Utorak, 10.1.2016.

Koreja – Australija 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)SRBIJA – Belgija 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)Španija – Meksiko 10:0 (4:0, 3:0, 3:0)