SP U20: Srbija ubedljiva i protiv Australije, "Orlićima" bronzu kolo pre kraja overavaju Koreja i Španija

Bez ikakve neizvesnosti, na korak do bronze! Mladi srpski hokejaši sigurno su savladali selekciju Australije u duelu četvrte runde, potpuno dominiravši tokom svih 60 minuta igre. "Orlići" su od početka do kraja susreta praktično konstantno držali pak pred golom rivala (odnos šuteva 69-18), koji se očigledno trudio samo da izgubi sa što manjom razlikom, dok gotovo da nije pružio nikakve napadačke ambicije.

Drugom pobedom na turniru Srbija je stigla na korak od medalje, a do nje su je vodili Lazar Leštarić sa dva pogotka i jednom asistencijom, dok su po jedan gol postigli Viktor Kastel, Vasilije Anđelković, Luka Vukićević i Dušan Janković, a iako nije postigao gol, još jednom je sjajan bio Mirko Đumić koji je dva puta asistirao saigračima za pogodak. Iako pravih iskupenja praktično da nije imao, odličan je još jednom bio golman Jug Mitić koji je zabeležio prvi "šataut" na turniru, zabeleživši svih 18 odbrana.

Reprezentacija Srbije u poslednjem kolu sastaje se sa selekcijom Meksika (petak, 13 časova), ali taj duel za naš nacionalni tim po svemu sudeći neće imati nikakvog takmičarskog značaja, pošto je pobedom nad Australijom kolo pre kraja praktično obezbedio bronzanu medalju, a da li će zaista tako biti verovatno će se znati već do kraja četvrtog takmičarskog dana. Ukoliko selekcije Koreje i Španije očekivano savladaju Mekisko, odnosno Belgiju, "Orlići" će se bronzom okititi već uoči poslednjeg dana odmora koji je na programu u četvrtak. S druge strane, ukoliko se desi senzacija na jednom od ta dva susreta, Srbija bi medalju u džep mogla da stavi tek u petak, ali u tom slučaju mogla da se nada i sjajnijem odličju, iako je ovaj scenario nerealan.

Proradio: Slavlje "Orlića" posle prvog od dva pogotka Lazara LeštarićaFoto: Youtube Printscreen/Federación Española de Deportes de Hielo

Od starta su naši hokejaši krenuli sa pritiskom i odmah stavili do znanja rivalu da ih ne interesuje ništa osim pobede na ovom meču. Ipak, prvu ozbiljnu priliku imali su gosti koji su odlučili da se zatvore čak i u odnosu snaga "5 na 5", a zatim pokušavali da zaprete iz kontre. Tako je Itan Kornford u petom minutu izbio sam ispred Juga Mitića, ali je naš čuvar mreže odlično reagovao. U devetom minutu viđen je prvi gol na utakmici, kada je posle bulija u trećini Australije Vladimir Živić šutiraoiz daljine, a Viktor Kastel pokupio "otpadak" i postigao debitantski gol za reprezentaciju Srbije. Sa napadima je nastavljeno i posle tog pogotka, a nagrada je stigla tri i po minuta pre kraja prvog dela. Posle bulija u trećini rivala Đumić je prošao iza gola Australije, a zatim sjajno vratio pak u sredinu gde je zaboravljen ostao Lazar Leštarić. O dominaciji srpske reprezentacije dovoljno govori odnos šuteva u ovom delu igre – 22-3 u korist "Orlića".

Slično je bilo i na startu nastavka. Naša reprezentacija imala je apsolutnu inicijativu, ali je golu u uvodnom delu drugog perioda bliže bila Australija posle još jednog izuzetnog solo kontranapada Kornforda koji je ponovo pobegao našim bekovima u šestom minutu, ali nije bio precizan u završnici. Tek prvim isključenjem naših igrača rival je na neko vreme preneo težište igre na drugi deo klizališta, pred naš gol, ali prave opasnosti za Mitića nije bilo u ta dva minuta igre. Vrlo brzo dešavanja su se ponovo prenela pred gol australijskog nacionalnog tima, a ni izvanredna disciplina njegovih hokejaša nije sprečila naš tim da ponovo stigne do gola krajem drugog perioda. Pavle Podunavac šutirao je iz daljine, iskosa sa leve strane, golman rivala Aleks Tetro ponovo je odbio pak, a na pravom mestu našao se (i snašao) Vasilije Anđelković, za vođstvo od 3:0.

Nesebično dodavanje Mirka Đumića za gol Dušana JankovićaFoto: Youtube Printscreen/Federación Española de Deportes de Hielo

Ako je i bilo makar teoretske šanse za nekakav čudesan preokret kojem su mogli da se nadaju naši rivali, ona je nestala već posle 52 sekunde igre u trećem periodu. Lazar Leštarić je sa desne ograde fantastično uočio Luku Vukićevića koji je ostao sam kao duh na drugoj stativi, lagano se namestio i ubacio pak u mrežu protivnika za svoj peti pogodak na turniru i nedostižnih 4:0. U 52. minutu Nikolić je izbacio Mirka Đmića u polukontru, ovaj izašao sâm pred golmana Australije, a zatim umesto da šutira, nesebično proigrao Dušana Jankovića koji pogađa za novi Srbije, da bi stotinak sekundi kasnije Lazar Leštarić pogodio iz daljine, a ostala je nepoznanica samo da li je odlično postavljeni Mirko Đumić ispred gola rivala skrenuo pak u mrežu. Do kraja susreta je viđeno još jedino nešto malo nervoze na obe strane, ali se rezultat više nije menjao – 6:0 za Srbiju.

Rezultati četvrtog kola:Sreda, 11.1.2016.

Australija – SRBIJA 0:6 (0:2, 0:1, 0:3)Meksiko – Koreja (16.30)Belgija – Španija (20)