Počelo SP, težak poraz „orlova“ na startu

Pred preko hiljadu ljudi u hali „Pionir“ i uprkos dobroj atmosferi koja je vladala u redovima naše selekcije i velikoj želji da se beogradskoj publici „orlovi“ prikažu u dobrom svetlu, Belgijanci su pokazali da su u ovom trenutku kvalitetniji rival. Gosti su bili znatno opasniji i sigurniji u ofanzivnim akcijama, dok su napadi Srbije bili prilično nekonkretni u završnici.

Srpski „oklopnici“ ušli su u meč nedovoljno koncentrisano, već posle četiri minuta igre belgijski tim stigao je do vođstva golom Svindena, a sredinom prvog perioda i do prednosti od dva gola. Već tada je bilo jasno da će „orlovi“ teško do pobede, a gotovo sve nade u preokret srušio je u 15. minutu Svinden svojim drugim golom.

Na početku meča Belgija – Srbija pak je podbacio ambasador Belgije u Beogradu Nj.E. g-din Leo DAs

Zaostatak od tri gola iz prvog perioda već na startu drugog perioda umanjio je kapiten Marko Kovačević golom u „šorthendu“. Ipak, period velikih naleta srpskog tima prekida Mas u 33. minutu, da bi ponovo Kovačević dva minuta kasnije vratio nadu u preokret.

Ključan momenat meča viđen je u 37. minutu pri rezultatu 2:4, kada je Kovačević oboren u gol šansi, ali nije uspeo da iskoristi kazneni udarac i zabeleži „het-trik“ na ovom susretu. Bila je to poslednja prilika našeg tima da uhvati priključak, jer je Belgija golom Kolodzejčuka i na drugi odmor otišla prednošću od tri gola. Periodi dobre igre našeg tima u drugom i trećem periodu prekidana su brojnim kaznama, koje su inidrektno odvele naš tim u poraz.

Na startu poslednjeg perioda Morgan koristi neopreznost srpske odbrane i u „šorthend“ situaciji otklanja i poslednju sumnju oko pobednika. Ni gol Alekse Lukovića nije napravio veću promenu, pa je naš tim, uprkos znatno većem broju udaraca (41-28), pretrpeo težak poraz.

U ostalim mečevima prvog kola, Estonija je opravdala ulogu favorita i savladala Island rezultatom 4:1, dok je Izral napravio malo iznenađenje nadoknadivši dva gola zaostatka u poslednjem periodu meča protiv Australije i u produžetku stigao do prvih bodova na prvenstvu (4:3).

Svetsko prvenstvo u Beogradu zvanično je počelo svečanim otvaranjem u sredu uveče. Turnir je otvorio Ernest Aljančič, Predsedavajući turnira ispred Međunarodne hokejaške federacije (IIHF), da bi uoči početka meča Srbija – Belgija, u sklopu humanitarne akcije „Igraj hokej“, na led „Pionira“ domaća publika ubacila nekoliko stotina plišanih igračkica koje će biti poklonjene Domu za decu i omladinu Dragutin Filipović „Jusa“.

Svetsko prvenstvo nastavlje se već u četvrtak, 10. aprila utakmicama drugog kola kada se sastaju: Estonija – Australija (13h), Belgija – Island (16.30h) i Srbija – Izrael (20h).

Sve rezultate, pojedinačne i timske statistike, rasporede mečeva i ostale neophodne podatke možete saznati putem zvanične internet stranice šampionata na adresi http://www.iihf.com/competition/383/statistics, a prenose svih mečeva direktno pratiti putem interneta na stranici http://sportuzivo.tv.