SP u Rejkjaviku: Rumunija bolja od "orlova" u prvom kolu

"Orlovi" su slabo počeli duel sa našim severoistočnim susedima na otvaranju šampionata. Favorizovani protivnik, glavni kandidat za povratak u viši rang (Divizija I, Grupa B), iskoristio je smušenost u igri našeg tima na početku susreta i već posle devet minuta stekao velikih tri gola prednosti, pogotcima Biroa, Lorinca i Žuka. Naš nacionalni tim tek od tog momenta uspeo je da se konsoliduje, zaigra znatno bolje i do kraja prvog perioda spreči dodatne probleme uprkos dva isključenja u poslednjih pet minuta prve trećine.

U nastavku igre viđena je mnogo izjednačenija igra dve ekipe. Iako su Rumuni na isteku 24. minuta povećali na 4:0 golom Mihaljija, Dimitrije Filipović uspeo je da pet minuta kasnije iskoristi prvu "pauer plej" situaciju za naš tim, posle asistencije Marka Sretovića. Rumuni su vrlo brzo uzvratili i još jednom prednost povisili na četiri gola pogotkom Papa, ali "orlovi" nisu klonuli duhom, već su posle dodavanja Pavla Ogrizovića za pogodak Stefana Ilića ponovo ublažili prednost. Posle tog gola selektr Nikola Bera promenio je čuvara mreže, pa je umesto Arsenija Rankovića (20 šuteva, 15 odbrana) na gol naše selekcije stao Milan Luković (18 šuteva, 15 odbrana). Tri gola zaostatka možda su mogla da nagoveste neizvestan razvoj situacije u poslednih 20 minuta, ali je pre poslednjeg "velikog odmora" Levente Lorinc postigao svoj drugi pogodak za ogromnih 6:2.

Iskusan rumunski tim nije dozvolio selekciji Srbije da ugrozi stečenu prednost. Naš protivnik igrao je taman koliko je trebalo da sačuva trijumf, koji je u 45. minutu uspeo da uveća na čak šest golova "viška", zahvaljujući pogotku Timarua i drugom golu Matjaša Biroa, da bi u poslednjih 15 minuta igre naši hokejaši zaigrali nešto rasterećenije i uspeli da ublaže, ipak, zaslužen trijumf protivnika. Najpre je u 47. minutu naš zvanično najbolji igrač na ovom meču Boris Gabrić pogodio posle odlične solo akcije u polukontri za 3:8, da bi tri i po minuta pre kraja Pavel Popravka postigao prvi gol po povratku u reprezentaciju za konačnih 4:8.

Naša selekcija takmičenje na svetskom šampionatu na Islandu nastavlja već u utorak kada se od 22 časa po centralnoevropskom vremenu sastaje sa domaćinom Islandom, koji je u poslednjem meču prvog kola savladao Belgije rezultatom 3:0. U veoma tvrdoj utakmici, domaćin turnira je preko Bjorna Sigurdarsona postigao prvi gol na startu poslednje trećine, što je bio jedini pogodak na meču sve do same završnice, u kojoj je Island postigao još dva gola u praznu mrežu. Na otvaranju Svetskog prvenstva Španija je ranije tokom dana bila bolja od reprezentacije Australije rezultatom 6:1.

Turnir se igra po jednokružnom ligaškom sistemu („svako sa svakim"). Najbolje plasirana selekcija obezbediće plasman u viši rang takmičenja (Divizija I, Grupa B), dok se najslabiji tim „seli" u grupu B druge Divizije.

Detalj sa meča prvog kola SP u Rejkjaviku između Srbije i RumunijeFoto: Printscreen/ihi.is

Rezultati prvog kola SP 2015. u Rejkjaviku:

Španija – Australija 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)SRBIJA – Rumunija 4:8 (0:3, 2:3, 2:2)Island – Belgija 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)