PS, finale plej-ofa: Partizan u produžetku slavio protiv Zvezde i osvojio 20. titulu prvaka!

U veoma zanimljivom duelu dva naša najveća rivala, crno-beli su do 11. uzastopne titule stigli posle pogotka reprezentativnog napadača Dimitrija Filipovića na isteku trećeg minuta produžetka. Partizan je prethodno, sa dva gola u poslednjoj trećini utakmice (Žukov i Vlasov), preokrenuo vođstvo Zvezde koja je do prednosti stigla golom Nikole Kerezovića u poslednjem minutu drugog perioda.

Crveno-beli su u poslednjem minutu regularnog dela zaigrali na sve ili ništa, izveli iz igre i golmana Petra Hričinu i pogotkom Dmitrija Markelova stigli do izjednačenja i produžetka, samo tridesetak sekundi pre poslednje sirene. U dodatnih pet minuta koji se igrao "4 na 4", crno-beli su na već opisan došli do gola kojim su trijumfovali rezultatom 3-1 u seriji i na taj način odbranili titulu šampiona Srbije.

Prvih nekoliko minuta proteklo je u početnom odmeravanju snaga, posle čega je Partizan nekoliko puta ozbiljnije zapretio. Od sredine prve trećine Crvena zvezda stvara nekoliko dobrih šansi, a najbliža golu bila je kada je Robert Sabadoš pokušao da sa plave linije iznenadi zaklonjenog Alekseja Trifonova, ali je ruski golman instinktivnom reakcijom ramenom izvadio pak iz rašlji gola. Ipak, najbolju šansu imao je Pavle Ogrizović dva minuta pre sirene kada se našao sam u kontri pred Petrom Hričinom, ali je povratnik na gol crveno-belih (prethodni meč propustio zbog povrede) odlično intervenisao.

Detalj iz četvrtog meča finala plej-ofa Prvenstva Srbije između Partizana i Crvene zvezdeFoto: SHLS/Ivan Ristić

Neizvesnost je produžena u drugom periodu, viđeno je mnogo nervoze i nekoliko kazni na obe strane. Tako je bilo sve do sredine utakmice kada Zvezda preuzima inicijativu. Petar Novaković se u samo četiri minuta tri puta našao oči u oči pred odličnim Trifonovim koji je u drugom periodu imao čak 19 odbrana. Vrlo dobru priliku imao je i Lukaš Klima sedam minuta pre poslednjeg odmora, ali je njegov otvoren šut sa visine bulija ruski čuvar mreže zaustavio.

Međutim, kada su svi očekivali poslednju sirenu u drugom delu igre, Nikola Kerezović je sjajnim udarcem 55 sekundi pre kraja pogodio ispod leve ruke Partizanovog golmana za vođstvo Crvene zvezde – 0:1.

U poslednjem periodu Partizan je zaigrao znatno agresivnije. Crno-beli su se očigledno čuvali za poslednjih 20 minuta, a gol Kerezovića sigurno im je poremetio planove. Ipak, posle šet minuta igre u poslednjem periodu izuzetno dodavanje Krivova kroz neutralnu trećinu Anton Žukov prihvata i ulazi u polje crveno-belih, a zatim odličnim udarcem matira Hričinu za izjednačenje (1:1).

Od tog momenta viđena je otvorena igra na obe strane, ali su mreže mirovale u narednih osam minuta. Igrao se 54. minut kada se, posle gužve u Zvezdinoj trećini, Evgenij Vlasov izborio za pak, sačuvao ga u duelu sa dvojicom defanzivaca crveno-belih, a zatim pogodio mrežu za ogromnu radost Partizanovih navijača.

Dmitrij Markelov postiže gol za izjednačenje u četvrtom meču finalne serije plej-ofa Partizan – Crvena zvezdaFoto: SHLS/Ivan Ristić

Završnih nekoliko minuta proteklo je u očekivanoj inicijativi ekipe Nenada Milinkovića, dok su crno-beli pretili iz kontranapada. Zvezda je u završnim minutima zaigrala na sve ili ništa, već na dva minuta pre kraja povukla sa gola Hričinu i uvela šestog igrača na led, a taj rizik se treneru crveno-belih isplatio, pošto je Dmitrij Markelov minut i 50 sekundi pre kraja pogodio za izjednačenje i delirijum u delu tribina gde su smešteni Zvezdini navjači – 2:2.

Fantastična neizvesnost kakva je krasila većinu ovogodišnjih "večitih derbija" viđena je i u dodatnih pet minuta. Prvi put u 34 odigrana meča Prvenstva Srbije u ovoj sezoni viđen je produžetak, a upravo on je i zatvorio retko interesnatnu sezonu u novijoj istoriji srpskog hokeja.

Dve ekipe odigrale su vrlo oprezno  u dodtanih pet minuta, iako je situacija "4 na 4" dala više prostora u napadu i jednima i drugima. Isticao je treći minut produžetka kada se pak našao u trećini Crvene zvezde, kapiten crno-belih Marko Milovanović poslao je jedan pak sa levog krila pred golmanski prostor Hričine gde ga je sačekao Dimitrije Filipović i svojim trećim golom u plej-ofu, a sigurno najznačajnijim u sezoni, doneo svom timu trijumf i 11. uzastopnu titulu šampiona Srbije!

Kapiten Partizana Marko Milovanović podiže pehar šampiona Srbije za sezonu 2015/16.Foto: SHLS

Elektronski zapisnik sa četvrtog meča finala između Partizana i Crvene zvezde možete da pogledate OVDE.

PRVENSTVO SRBIJEFinalePARTIZAN – CRVENA ZVEZDA 3-1

Crvena zvezda – Partizan 4:5 (0:2, 3:0, 1:3)Crvena zvezda – Partizan 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)Partizan – Crvena zvezda 6:1 (4:0, 1:0, 1:1)Partizan – Crvena zvezda 3:2 (0:0, 0:1, 2:1, 1:0)