Završena hokejaška sezona: Nastavak Partizanove serije i dominacija Zvezdinih mlađih kategorija

Nešto više od mesec dana posle novosadskog "Spensa", ledena ploča od nedelje će biti skinuta i u našoj najvećoj ledenoj dvorani, beogradskom "Pioniru". Posle sedam meseci leda na (ove godine samo) tri klizališta hokejaška sezona u Srbiji okončana prošlonedeljnim turnirom u amaterskom hokeju "Drvene Nogice – McLennan Cup 2016", dok je takmičarski deo sezone zvanično završen nešto ranije, poslednjim turnirom u Prvenstvu Srbije u kategoriji do 12 godina. Titule šampiona države u sezoni 2015/16. odneli su HK Partizan u seniorkoj, odnosno SKHL Crvena zvezda u svim mlađim kategorijama, dok je prvo mesto u Prvoj ligi – grupi B (veteransko takmičenje) ove sezone poneo HK GentlemeNS.

Sigurno vrhunac ovogodišnje hokejaške sezone bilo je seniorsko takmičenje koje je posle dugog niza godina donelo izuzetnu neizvesnost u borbi za titulu. Dugogodišnji šampion Partizan dobio je izuzetnu konkurenciju u Crvenoj zvezdi koja je ligaški deo takmičenja završila na prvoj poziciji sa samo jednim porazom u deset odigranih mečeva (protiv Tise Volan u Segedinu, 2:1). Crveno-beli su oba puta u grupnoj fazi savladali "večitog rivala" (7:4 i 3:2), ali je u finalu plej-ofa Partizan u izuzetnoj borbi, posle četiri odigrana meča bio bolji i ukupnim rezultatom 3-1 u seriji osvojio 11. uzastopnu, a ukupno 20. titulu u istoriji kluba.

Duel "večitih rivala" u finalu plej-ofa doneo je veliku borbu na ledu, ali i izuzetno interesovanje publike, medija i celokupne javnosti. Mečeve za titulu pratilo je u proseku gotovo hiljadu gledalaca, dok su sva četiri susreta finala bila prenošena direktno na televiziji "Arenasport", kao i putem lajvstrima na sajtu Sportuzivo.tv.

Dimitrije Filipović postiže gol za titulu u četvrtom meču finala plej-ofaFoto: SHLS/Ivan Ristić

Treće mesto u Prvenstvu Srbije, treći put zaredom zauzela je mađarska Tisa Volan, gostujuća ekipa u našem šampionatu, koja je u duelu za treće mesto ovogodišnjeg plej-ofa bila bolja od novosadskog NS Starsa rezultatom 2-1 u seriji. Segedinci iz godine u godinu pokazuju sve veće ambicije u našem prvenstvu, posle sedam odigranih mečeva u ovoj sezoni držali su prvo mesto na tabeli sa maksimalnim učinkom, da bi u završnici ipak posustali i zabeležili tri vezana trijumfa (dva od Partizana i jedan od Crvene zvezde), pa su ligaški deo okončali tek na trećem mestu. NS Stars je ove sezone okupio nekoliko bivših seniorskih reprezentativaca i sadašnjih kandidata za dres sa državnim grbom, te pokazao veliki napredak u odnosu na prethodne godine, a malo je falilo da u plej-ofu nadigraju mađarski tim i stignu do željenog trećeg mesta.

Nažalost, preostale dve ekipe nisu rezultatima i igrom mogle da pariraju prethodno pomenutim ekipama. Peto mesto zauzeo je Vitez koji je jedina dva trijumfa u sezoni zabeležio protiv novosadske Vojvodine. Iako su ove sezone zabeležili svih deset poraza, učešće Novosađana u seniorskom šampionatu trebalo bi da raduje svakog iskrenog ljubitelja hokeja u Srbiji. Nekada trofejni klub i višestruki šampion države je posle šest godina ponovo oformljen i tako Novom Sadu dao još jednog prvoligaša, kao što je bilo nekad.

Detalj sa tribina iz finalne serije plej-ofaFoto: SHLS

Takmičenje u Prvoj ligi – Grupi B ove sezone je donelo jednako veliku neizvesnost. Iako u njemu nije igran plej-of, i u nadmetanju veteranskih klubova čiji se međusobni mečevi već nekoliko godina boduju za Noćnu hokej ligu (NHL) Rusije, pobednik je takođe odlučen u poslednjem meču sezone. Do samog kraja viđena je velika neizvesnost, a iako je posle prvog dela sezone ekipa CZ Kraljevi bila na dobrom putu da slavi konačan trijumf, novosadski GentlemeNSi su odigrali sjajno završnicu i zabeležili sedam trijumfa u poslednjih devet mečeva, dok su preostala dva odigrali nerešeno. Na kraju, u poslednjoj utakmici u sezoni, "Džentlmeni" su u direktnom okršaju za prvo mesto savladali "Kraljeve" rezultatom 5:3 i osvojili prvo mesto.

Nažalost, iako je prvo mesto u Prvoj ligi – Grupi B značilo i trijumf u Grupi Srbija u okviru NHL lige Rusije, Novosađanima on ove sezone neće doneti put na završni turnir u Sočiju (kao što je to bio slučaj ranijih godina), budući da je došlo do promene u upravljačkim strukturama ovog takmičenja, pa će na njemu ove godine učestvovati samo domaći timovi.

Detalj iz odlučujućeg meča Prve lige – Grupe B između CZ Kraljeva i GentlemeNSaFoto: SHLS

U mlađim kategorijama bilo je daleko manje neizvesnosti. Crvena zvezda obeležila je sezonu trijumfima u sve četiri kategorije u juniorskoj konkurenciji. Crveno-beli su odbranili titule u najmlađim takmičarskim kategorijama, U12 i U14, dok su ove sezone osvojili i naslove prvaka u uzrastima do 16 i 18 godina, preuzevši titule od Beostara koji se nije takmičio.

U najstarijem uzrastu u juniorskoj konkurenciji, Crvena zvezda je titulu osvojila bez poraza, sa 24 osvojena boda, ubedljivo ispred subotičkog Spartaka (7 bodova) i Partizana (3). Crveno-beli su dominatni bili i u konkurenciji do 16 godina, gde su posle odlične sezone u Državnom prvenstvu Slovenije (osvojeno drugo mesto) bili bolji od Red Tima i Partizana, uz impresivnu gol razliku 35:1.

Detalj u meču Prvenstva Srbije u kategoriji do 18 godina između Crvene zvezde i PartizanaFoto: SHLS

Dosta zanimljivije bilo je u kategoriji do 14 godina, ali je Crvena zvezda i u njoj sigurno slavila titulu sa sedam pobeda, uz jedan poraz službenim rezultatom i 20 osvojenih bodova. Drugo mesto sa 15 osvojenih bodova osvojio je Partizan, zahvaljujući boljem učinku u međusobnim susretima sa NS Starsom (8:3 i 3:4), koji je takođe osvojio 15 poena. Novosađani su bili ekipa koja je najviše namučila crveno-bele ove sezone, pošto su u meču igranom u Beogradu poraženi rezultatom 3:2 (u Novom Sadu Zvezda slavila ubedljivo 9:2). Četvrto mesto osvojio je Spartak sa pet osvojenih bodova, dok je poslednji Red Tim sa tri boda i samo jednim trijumfom u sezoni.

Najviše mečeva odigrali su najmlađi hokejaši. Posle 30 mečeva između šest takmičarskih timova, Crvena zvezda je osvojila titulu sa maksimalnih 30 bodova i fantastičnu gol razliku 71:6. Drugo mesto osvojio je prvi tim Partizana sa 21 bodom. Treći je bio Red Tim sa 12 bodova, koliko je osvojio i drugi tim crno-belih, dok su na poslednje dve pozicije završili Spartak sa devet osvojenih bodova, odnosno NS Stars sa tri.